2008 Sherco 50cc Supermotard gallery
2008 Sherco 50cc Supermotard
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.70 ccm (3.03 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 40.3 x 39.0 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 83.0 kg (183.0 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,360 mm (53.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Multicolored |
News
-
Sherco Trial 2.9 if fond of doing stunts
2015-03-31 01:32:12
I don't want to start my story about Sherco Trial 2.9 with the fact like that the bike has not seat, passenger foot pegs and what volume of its tank.
By the way, according to experienced users,►
Read more...
-
Modenas Ceria 100 explains the vibrant colors
2015-03-30 03:03:32
Modenas sounds like Modernity, and that's quite true in this case. The Modenas Ceria 100 is a scooter from 2011. IT has a single cylinder, four-stroke engine and an automatic, belt transmission.
The Modenas Ceria 100 has...
Read more...
-
Mission: completed with Mission One
2015-03-30 02:58:57
The Mission One is a very trendy and sleek sports bike. But its main feature isthe electric powertrain. It is one of the most popular bikes of today and has quite the hefty price tag of $5,500 to...
Read more...
-
Minsk 12 - proven over time
2015-03-30 02:54:32
The Minsk 12 is a great bike if you are looking for a vintage, naked bike. This bike was first produced and manufactured in Belarus and many older models are still being sold, but this model is not...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Honda Gold Wing Airbag
- 2008 Honda Gold Wing Audio Comfort Navi
- 2008 Honda Gold Wing Audio Comfort Navi ABS
- 2008 Honda Gold Wing Premium Audio
- 2008 Honda Lead
- 2008 Honda Metropolitan
- 2008 Honda NT700V Deauville
- 2008 Honda NXR Bros
- 2008 Honda PS125i Sporty
- 2008 Honda PS150i Sport
- 2008 Honda Rebel
- 2008 Honda Ruckus
- 2008 Honda S-WING 150
- 2008 Honda SH125i Sporty
- 2008 Honda SH150i Sport
- 2008 Honda SH300i Sporty
- 2008 Honda Shadow Aero
- 2008 Honda Shadow Spirit 750
- 2008 Honda Shadow Spirit 750 (VT750C2)
- 2008 Honda Silver Wing

