1984 Kawasaki KZ700-A1 gallery
1984 Kawasaki KZ700-A1
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 694.00 ccm (42.35 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 64.0 x 54.0 mm (2.5 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 216.0 kg (476.2 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,460 mm (57.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-19-57H |
| Rear tyre dimensions: | 120/90-18-65H |
| Front brakes: | Double disc. 1-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 1-piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 21.70 litres (5.73 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Sukida SK-125-6 Patriot: nobody can remain cool-blooded!
2015-03-31 02:06:07
A new Sukida SK-125-6 Patriot was launched in 2009 and became immediately popular, primarily, by its stylish design: a bright color scheme harmonizes nicely with the classic black and silver colours of the motor, well executed graceful curves...
Read more...
-
Starway/Chu Lan 125, an impressive star-named cruiser
2015-03-31 01:58:10
Cruiser is a style of motorcycles which specializes in the production of bikes in this class. We have to thank Harley-Davidson for this fact.
Since even today cruisers retain their style elements and design features. Starway/Chu Lan...
Read more...
-
Sommer Diesel 462 is ready to rival
2015-03-31 01:53:45
Motorcycles with a petrol engine are able to compete with modern supercars in the sphere of the explosive dynamics, speed and deafening sound of the exhaust. The internal combustion engine of a motorcycle, which running on gasoline, is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 1984
- 1984 Kawasaki KLR600E
- 1984 Kawasaki KZ550 LTD
- 1984 Kawasaki Z1300 DFI
- 1984 Kawasaki Z1300 DFI (reduced effect)
- 1984 Kawasaki Z400F
- 1984 Kawasaki Z400F (reduced effect)
- 1984 Kawasaki Z440 LTD Belt Drive
- 1984 Kawasaki Z450 LTD
- 1984 Kawasaki Z450 LTD (reduced effect)
- 1984 Kawasaki Z550 GT
- 1984 Kawasaki Z550 Sport
- 1984 Kawasaki Z750 GT
- 1984 Kawasaki Z750 LTD Belt Drive
- 1984 Kawasaki Z750 Sport
- 1984 Kawasaki Z750 Turbo
- 1984 Kawasaki ZN700 LTD Shaft
- 1984 Kreidler Mustang 125
- 1984 KTM 125 Enduro Sport
- 1984 KTM 250 GS Enduro Sport

