2008 Skyteam ST250 gallery
2008 Skyteam ST250
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 223.00 ccm (13.61 cubic inches) | Power: | 14,75 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 39.0 x 41.4 mm (1.5 x 1.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 123.0 kg (271.2 pounds) |
| Seat height: | 910 mm (35.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,065 mm (41.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-10 |
| Rear tyre dimensions: | 120/90-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
How to become a good driver? Easily with Skyteam ST110!
2015-03-31 01:49:31
The class of minibikes is very suitable for those who have no riding skills even for simple models, however, have an overwhelming desire to sit on a racing motorcycle.
The control of such a bike is much►
Read more...
-
G&G Spartaco 1100 - a custom handbuild cruiser
2015-03-27 22:05:17
The G&G Spartaco 1100 is a great custom cruiser that was produced and sold beginning in 2001. These bikes combine the look and feel of the old school motorcycles.
Veteran collectors and riders love the spirited way...
Read more...
-
A Genuine design of Genuine Scooter Stella
2015-03-27 21:58:43
Made in Taiwan, the Genuine Scooter Stella is one of the most popular scooters in the world. It has a funky look of some of the vintage scooters of previous decades, but was made beginning in the late...
Read more...
-
Generic Ideo 50 generating design ideas
2015-03-27 21:54:06
The Generic Ideo 50 was first produced and manufactured in 2010 and is a great scooter for new and veteran riders alike.
This scooter features a single cylinder, two-stroke engine with 2.50 horsepower at 6,000 RPMs. It...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Victory Vegas Jackpot
- 2008 Victory Vegas Low
- 2008 Victory Victory Vision Tour
- 2008 Victory Vision Street
- 2008 Victory Vision Street Premium
- 2008 Victory Vision Tour
- 2008 Victory Vision Tour Comfort
- 2008 Victory Vision Tour Premium
- 2008 Viper Diablo
- 2008 Viper Diamondback
- 2008 Voxan Black Magic
- 2008 Voxan Charade Racing
- 2008 Voxan Scrambler 1000
- 2008 Voxan V 1000 Noveau Roadster
- 2008 Voxan V1000 Cafe Racer
- 2008 Voxan V1000 Street Scrambler
- 2008 Vyrus 984 C3 V2
- 2008 Vyrus 985 C3 V4
- 2008 Wakan Racing
- 2008 Wakan Road

