2012 BMW K1300S HP gallery
2012 BMW K1300S HP
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1293.00 ccm (78.90 cubic inches) | Power: | 172,99 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 80.0 x 64.3 mm (3.1 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 13.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 228.0 kg (502.7 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,585 mm (62.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Integral ABS. Can be switched off. |
| Rear brakes: | Single disc. Integral ABS. Can be switched off. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Blue/white |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
Benelli TnT 1130 - a Funky Stylish Boy
2015-03-18 17:33:29
One of the striking features of the bike by DSK, Benelli TnT 1130 is its design and look. For those bike enthusiasts who are looking for the one of the best combination of performance and design, then this...
Read more...
-
Laverda 1000 Jota still holding the world popularity
2015-03-23 22:05:12
It was the year 1982 when the Laverda 1000 Jota came in the market and since that time it has been a popular one in the global bike market. It has gained a sky-rocketed popularity over the years...
Read more...
-
The combined look and feel with Italjet Formula 125
2015-03-23 15:28:30
The Italjet manufactured scooter has a twin cylinder V2 four-stroke engine with a displacement of 124 cc. The bike has rear and front suspension with single disc opposed piston calliper braking system. The body of the Italjet Formula...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Aprilia RX 50
- 2012 Aprilia RXV 4.5
- 2012 Aprilia RXV 5.5
- 2012 Aprilia Scarabeo 100
- 2012 Aprilia Scarabeo 100 Net
- 2012 Aprilia Scarabeo 125ie
- 2012 Aprilia Scarabeo 200ie
- 2012 Aprilia Scarabeo 300s
- 2012 Aprilia Scarabeo 50 4T 4V
- 2012 Aprilia Scarabeo 50 4T 4V Net
- 2012 Aprilia Scarabeo 50 Street
- 2012 Aprilia Scarabeo 50 Street Net
- 2012 Aprilia Scarabeo 500
- 2012 Aprilia Shiver 750
- 2012 Aprilia Shiver 750 ABS
- 2012 Aprilia Shiver 750 GT
- 2012 Aprilia Shiver 750 GT ABS
- 2012 Aprilia SportCity Cube 125
- 2012 Aprilia SportCity Cube 300
- 2012 Aprilia SportCity One 125 4t

