2008 Yamaha Road Star Silverado gallery
2008 Yamaha Road Star Silverado
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1671.58 ccm (102.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 97.0 x 113.0 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 323.0 kg (712.0 pounds) |
| Seat height: | 709 mm (27.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,689 mm (66.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-16 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.78 litres (4.70 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Blue |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Can-Am MX6 400: A wonderful crossover bike
2015-03-18 21:45:34
In the year 1980 the Can-Am MX6 400 bike came into existence, and it is still going strong. There is no shortage of popularity for this bike in the market. You would often find bike enthusiasts riding the...
Read more...
-
Cagiva Mito 125: An unrestricted wonder
2015-03-18 21:19:17
Cagiva Mito 125 is an object of desire for both those who love to ride a motorcycle and those who are learning to ride a motorcycle. The handling is wonderful and comes with a slick gearbox, good braking...
Read more...
-
CMC DeLuxe makes your riding really Deluxe!
2015-03-18 23:13:41
The CMC DeLuxe is a scooter vehicle known for its impressive features. The vehicle is easy to ride and brings an amazing feeling while on the way. The popularity has increased a lot since it was produced. The...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Dayun DY150GY
- 2008 Dayun DY250 Police
- 2008 Dayun DY48QT
- 2008 Derbi Atlantis City 50 2T
- 2008 Derbi Atlantis City 50 4T
- 2008 Derbi Boulevard 125
- 2008 Derbi Cross City 125
- 2008 Derbi Dirt Boy 50
- 2008 Derbi Dirt Kid 50
- 2008 Derbi DRD Racing 50 SM Limited Edition
- 2008 Derbi GP1 125 Racing
- 2008 Derbi GP1 250 Racing
- 2008 Derbi GP1 50 Open
- 2008 Derbi GP1 50 Racing
- 2008 Derbi GPR 125 Racing
- 2008 Derbi GPR 50 Nude
- 2008 Derbi GPR 50 Racing
- 2008 Derbi GPR Racing 50 Race Replica
- 2008 Derbi Mulhacen 125
- 2008 Derbi Mulhacen 659

