2008 Yamaha TT-R 50 E gallery
2008 Yamaha TT-R 50 E
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 36.0 x 48.6 mm (1.4 x 1.9 inches) | Gearbox: | 3-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 54.0 kg (119.0 pounds) |
| Seat height: | 554 mm (21.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 925 mm (36.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 10.02.2004 |
| Rear tyre dimensions: | 10.02.2004 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 310.37 litres (82.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors...
Read more...
-
Hunt the City with the Giantco Hunter City 125
2015-03-27 23:05:01
The Giantco Hunter City 125 is a great sports bike from 2010 and there are still versions of it being made today in China. It is a great bike to ride on the sports track, on dirt tracks,...
Read more...
-
Ghezzi-Brian Supertwin 1100 - cool to look, cool to handle
2015-03-27 22:09:27
The Ghezzi-Brian Supertwin 1100 is a very sporty muscular bike from 2011 that is still in production and manufacturing today.
With its very trendy and sporty look, it has become incredibly popular with the younger riders and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 TVS Flame 125
- 2008 TVS Scooty
- 2008 TVS Star
- 2008 TVS Star City
- 2008 TVS Star Sport
- 2008 TVS Super XL
- 2008 UM Matrix II 150
- 2008 UM Matrix II 180
- 2008 UM V2C 250T
- 2008 UM V2C 650S
- 2008 UM V2C 650T
- 2008 UM V2S 250
- 2008 UM V2S 250R
- 2008 UM V2S 650
- 2008 UM V2S 650R
- 2008 UM Xpeed 250i
- 2008 Ural Patrol 750
- 2008 Ural Pustinja 750
- 2008 Ural Ranger 750
- 2008 Ural Retro 750

