2008 Victory Hammer gallery
2008 Victory Hammer
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (100.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 102.0 mm (4.0 x 4.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 308.4 kg (680.0 pounds) |
| Seat height: | 673 mm (26.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,669 mm (65.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-R18 |
| Rear tyre dimensions: | 250/40-R18 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Solid Black,Solid Midnight Cherry,Solid Supersteel Gray,Solid Boardwalk Blue |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
CH Racing WSM 50: A small scooter with huge potential
2015-03-18 22:24:03
Those of bike dreamers who are searching for a small scooter which comes close in competition with a superbike, with loads of power they should opt for CH Racing WSM 50. This is a small scooter in the...
Read more...
-
CCM 604 R: Cheap yet good motorcycle
2015-03-18 22:09:27
You would find the CCM 604 R is available in various styles. But all the bikes have the same build with the Rotax motor essentially and excellent suspension propelling as well. It has the powerful Suzuki engine which...
Read more...
-
A tiny Lifan 250-4 providing an excellent performance
2015-03-23 22:36:52
Those of thoughtful and careful drivers who love to have a bike that is not only stylish but also provides excellent performance they can try out Lifan 250-4. If it is tried once no owner would want to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Scorpa SY-250F Long Ride
- 2008 Scorpa SY-250FR
- 2008 Scorpa SY-250R
- 2008 Scorpa T-Ride 250F
- 2008 Scorpa TY-S 125F
- 2008 Senke SK100
- 2008 Senke SK125
- 2008 Senke SK150
- 2008 Senke SK70PY
- 2008 Sherco 125 Enduro Shark Replica
- 2008 Sherco 125 SM Ipone Replica
- 2008 Sherco 125cc Enduro
- 2008 Sherco 125cc SM
- 2008 Sherco 2.5
- 2008 Sherco 2.5i 4T Enduro
- 2008 Sherco 2.9
- 2008 Sherco 2.9 Cabestany Replica
- 2008 Sherco 3.2 4T
- 2008 Sherco 4.5 4T Supermotard
- 2008 Sherco 4.5i 4T Enduro

