2008 Jawa-CZ 125 Sport gallery
2008 Jawa-CZ 125 Sport
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | 12,6 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 56.5 x 49.5 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 99.0 kg (218.3 pounds) |
| Seat height: | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,350 mm (53.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.75-19 |
| Rear tyre dimensions: | 3.50-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.50 litres (1.72 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Red, blue |
News
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its►
Read more...
-
Riding the Highland 950 V2 Outback Adventure
2015-03-21 17:13:31
This Enduro machine was brought into existence by the Highland Motors in the year 1999 and then reintroduced with relevant changes. The first one was the carburettor model. Later on this bike saw a lot of changes.
...
Read more...
-
A street legal Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber bike
2015-03-23 17:15:53
If you are looking for a bike that is street legal in both Europe and USA, then you should go for the Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber. From now onwards this bike would be sold as a fully...
Read more...
-
Extremely rare Lambretta Due 50
2015-03-23 17:55:05
It is indeed extremely rare to find such features in any 50 cc scooter that you can find in the Lambretta Due 50. These features make the scooter special for each owner who wants to own something that...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 CF Moto V3 Sport
- 2008 CF Moto V5 Sport Cruiser
- 2008 CH Racing CH 501 Basic
- 2008 CH Racing WSM 125 eu 2
- 2008 CH Racing WSM 50 M.Y.
- 2008 CH Racing WSM 50 Replica
- 2008 CH Racing WXE 125 eu 2
- 2008 CH Racing WXE 125 Sparta
- 2008 CH Racing WXE 50
- 2008 CH Racing WXE 50 eu2 M.Y.
- 2008 CH Racing WXE 50 Racing
- 2008 Clipic Bull 50 Junior
- 2008 Clipic CJ50 Hit3 Competicio Junior
- 2008 Clipic CJ50 Hit3 Replica Junior
- 2008 Clipic Custom Guepard 125
- 2008 Clipic Custom Guepard 250
- 2008 Clipic Frog 125
- 2008 Clipic Mecha 125
- 2008 Clipic New City 125
- 2008 Clipic Radar 125

