2008 Jawa-CZ 250 Travel gallery
2008 Jawa-CZ 250 Travel
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 233.90 ccm (14.27 cubic inches) | Power: | 17,43 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 53.0 x 53.0 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 139.0 kg (306.4 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,350 mm (53.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 3.25-18 |
| Rear tyre dimensions: | 3.50-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its►
Read more...
-
Bourget Dragons, a dream machine
2015-03-18 18:30:59
These days, almost all of use own bikes as these have become our daily necessities. But what if you like to ride on something that can make you stand apart from others? Then choosing the Bourget Dragons is...
Read more...
-
The Korean sports bike Hyosung GT250R
2015-03-23 14:51:34
The Korean made Hyosung GT250R bike is a modern design of sports bike which touched the hearts of all fancy bike lovers.
The bike has a mean look with a nicely chunked body and has a powerful...
Read more...
-
Go the Distance, Go with the Mahindra Duro Scooter Bike
2015-03-24 01:44:48
Mahindra Duro is a four-stroke scooter manufactured in India. The bike has a 125cc, 8 bhp engine that can muscle through tough terrain. This is highly supported
This is highly supported with the engine which kicks off...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Moto Guzzi Breva 1100
- 2008 Moto Guzzi Breva 1100 ABS
- 2008 Moto Guzzi Breva 1200 Sport
- 2008 Moto Guzzi Breva 750
- 2008 Moto Guzzi Breva 850
- 2008 Moto Guzzi California Classic
- 2008 Moto Guzzi California Vintage
- 2008 Moto Guzzi Griso 1100
- 2008 Moto Guzzi Griso 850
- 2008 Moto Guzzi MGS-01 Corsa
- 2008 Moto Guzzi Nevada Classic 750
- 2008 Moto Guzzi Norge 1200 GTL
- 2008 Moto Guzzi Norge 1200 T
- 2008 Moto Guzzi Norge 1200 TL
- 2008 Moto Guzzi Norge 850
- 2008 Moto Guzzi Stelvio
- 2008 Moto Guzzi V7 Special
- 2008 Moto Morini 9 1/2
- 2008 Moto Morini Corsaro 1200 Scrambler
- 2008 Moto Morini Corsaro 1200 Veloce

