2008 KTM 990 Adventure S gallery
2008 KTM 990 Adventure S
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60.96 cubic inches) | Power: | 96,55 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 62.4 mm (4.0 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 199.0 kg (438.7 pounds) |
| Seat height: | 920 mm (36.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,570 mm (61.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-18 |
| Front brakes: | Double disc. ABS |
| Rear brakes: | Single disc. ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.00 litres (5.81 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
A custom cruiser of Covingtons 300R
2015-03-24 16:42:29
When looking for a custom cruiser, Covingtons 300R is a great selection for any rider. This motorcycle is on the cheaper end of the spectrum with prices up to $29,000.
The Covingtons 300R features a V2- four-stroke...
Read more...
-
Enjoy the Cosmos Muscle Bikes 2RWF V8, a great muscle bike
2015-03-24 16:37:14
When looking to buy a great muscle bike, the Cosmos Muscle Bike 2RWF V8, is one of the most common-sensible choices for those who not only love to ride, but also love to collect motorcycles.
This bike...
Read more...
-
An incredibly popular Confederate P120 Fighter motorcycle!
2015-03-24 16:16:18
This motorcycle is one of the most "darling child" among bike enthusiasts.
The Confederate P120 Fighter has a torque of 135 lbs and features a V-twin, 160 horsepower engine. Its chassis is made of an air-craft grade...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Motorhispania Furia Cross
- 2008 Motorhispania Furia Super Motard
- 2008 Motorhispania MH7 Naked 125
- 2008 Motorhispania RX Racing
- 2008 Motorhispania RX2 Racing
- 2008 Motorhispania RYZ Enduro
- 2008 Motorhispania Ryz Pro Racing 49 Urbanbike
- 2008 Motorhispania Ryz Proracing
- 2008 Motorhispania RYZ SM
- 2008 Motorhispania RYZ SM Urban
- 2008 MV Agusta Brutale 1078RR
- 2008 MV Agusta Brutale 750S
- 2008 MV Agusta Brutale 910R
- 2008 MV Agusta Brutale 910S
- 2008 MV Agusta Brutale 989R
- 2008 MV Agusta Brutale America
- 2008 MV Agusta Brutale Gladio
- 2008 MV Agusta Brutale Hydrogen
- 2008 MV Agusta Brutale Serie Oro
- 2008 MV Agusta Brutale Wally

