2008 Kymco Dink 125 gallery
2008 Kymco Dink 125
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.60 ccm (7.60 cubic inches) | Power: | 11,5 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 52.4 x 57.8 mm (2.1 x 2.3 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.1:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 140.0 kg (308.6 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,390 mm (54.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-13 |
| Rear tyre dimensions: | 140/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Grey, white |
News
-
Kymco Heroism 125 - always reliable, always undated
2015-03-23 17:50:09
Kymco Heroism 125 is a bike which is loved by the owners always. This is because this 125 cc bike is known for its speed as well as for its wonderful service. The owners rarely have complaints against►
Read more...
-
CF Moto V3 Sport - A wonderful sport bike in the market
2015-03-18 22:16:31
CF Moto V3 Sport is a sports bike that was introduced in the year 2010. It is a bike which is now been loved throughout the world because of its excellent service. Whoever bought this bike, he would...
Read more...
-
Horex 1400 TI showing off the sport spirit
2015-03-23 14:38:38
The Horex 1400 TI is a German assembled motorbike which serves for high performance with a four-stroke powered engine. The engine is a 1388 cc one with a fuel capacity of 36l. The body weight is around 296...
Read more...
-
An iconic choice - Brammo Empulse
2015-03-18 18:33:53
Looking for an electronic motorcycle that can offer a great performance without compromising on the look and feel of the vehicle, and then you should look no further than the Brammo Empulse. It is a great looking and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Rhino Hunter Softail FLM 005
- 2008 Rhino Hunter Softail SLD 002
- 2008 Rhino HUnter Softail SLD 003
- 2008 Rhino HUnter Softail STP 001
- 2008 Rhino HUnter Softail STP 002
- 2008 Rhino Hunter Softail STP 003
- 2008 Rhino SLD 001
- 2008 Ridley Auto-Glide Chopper
- 2008 Ridley Auto-Glide Classic
- 2008 Ridley Auto-Glide Sport
- 2008 Ridley Auto-Glide Standard
- 2008 Ridley Auto-Glide TT
- 2008 Ridley AutoGlide Limited Edition
- 2008 Ridley AutoGlide Trike
- 2008 Rieju e-Bicy R126
- 2008 Rieju MRX 125
- 2008 Rieju MRX 450
- 2008 Rieju MRX 50
- 2008 Rieju MRX Pro 50
- 2008 Rieju MX Disc 50

