2008 Ducati Hypermotard 1100 gallery
2008 Ducati Hypermotard 1100
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1078.00 ccm (65.78 cubic inches) | Power: | 90 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 98.0 x 71.5 mm (3.9 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 179.0 kg (394.6 pounds) |
| Seat height: | 845 mm (33.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,455 mm (57.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.40 litres (3.28 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red - Red - Black |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Dodge Tomahawk trendy concept
2015-03-18 14:35:44
The Dodge Tomahawk was introduced in 2003 and is a non-street legal concept created by the Dodge Company. When it was first introduced, the makers said that it could go up to 420mph, but the street tests only...
Read more...
-
The hidden shock suspension of Big Dog K-9
2015-03-18 17:58:01
This bike is a 2006 model with hidden shocks for its rear suspension. No doubt, this gives the experience of a smooth drive. For those bikers who need a comfortable, smooth ride, the Big Dog K-9 motorbike is...
Read more...
-
Sporting bike with the Blata Origami B1
2015-03-18 18:05:11
These bikes are manufactured completely for the sports segment. The Blata Origami B1 bike is only for bikers willing to take on high speed and ride on race tracks. This runs only on tracks with no disturbances and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Beta Urban 125
- 2008 Beta Urban 200
- 2008 Big Dog K-9
- 2008 Big Dog Mastiff
- 2008 Big Dog Mutt
- 2008 Big Dog Pitbull
- 2008 Big Dog Ridgeback
- 2008 Bimota DB5 Borsalino
- 2008 Bimota DB5R
- 2008 Bimota DB5S
- 2008 Bimota DB6 Borsalino
- 2008 Bimota DB6 Delirio
- 2008 Bimota DB6R
- 2008 Bimota DB7
- 2008 Bimota Tesi 3D
- 2008 Blata Elite 4.2
- 2008 Blata Enduro 125
- 2008 Blata Motard 125
- 2008 Blata Origami B1 Red
- 2008 BMW 450 Sports Enduro

