2013 Ducati 1199 Panigale S Tricolore gallery
2013 Ducati 1199 Panigale S Tricolore
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1198.00 ccm (73.10 cubic inches) | Power: | 195 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 112.0 x 60.8 mm (4.4 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 166.5 kg (367.1 pounds) |
| Seat height: | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,437 mm (56.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 200/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear brakes: | Single disc. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red/white/green |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Xmotos XB-21 leading the sales race
2015-03-28 01:17:33
Motorcycles under the Xmotos brand have gained an immense popularity not only among the restless teenagers, but among more modest fans of fast driving.
Accurate as a watch its production line, professional staff experience and original ideas...
Read more...
-
Xispa 25 reflecting a modern pitbike trend
2015-03-28 01:10:10
Pitbikes are considered to be a new trend in the modern production of motorcycles. These small-sized vehicles were specially designed for children as a way to teach them how to manage a real vehicle. But don't be afraid!...
Read more...
-
Xingyue XY 250GY Dirt Bike shows the nature
2015-03-28 01:02:53
A custom bike is considered to be a bike that differs from standard models thanks to original changes and modifications.
As practice evidences, they often start from simple improvements in out appearance and could lead to complete...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS
- 2013 Kawasaki Ninja ZX-6R636
- 2013 Kawasaki Ninja ZX-6R636 Performance
- 2013 Kawasaki Stockman250
- 2013 Kawasaki Versys
- 2013 Kawasaki Versys 1000
- 2013 Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer
- 2013 Kawasaki Versys 650L ABS
- 2013 Kawasaki Versys Tourer
- 2013 Kawasaki VN1700 Classic
- 2013 Kawasaki VN1700 Classic Tourer
- 2013 Kawasaki VN1700 Voyager
- 2013 Kawasaki VN1700 Voyager Custom
- 2013 Kawasaki VN900 Classic
- 2013 Kawasaki VN900 Classic Special Edition
- 2013 Kawasaki VN900 Custom
- 2013 Kawasaki Vulcan 1700 Classic
- 2013 Kawasaki Vulcan 1700 Nomad
- 2013 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero
- 2013 Kawasaki Vulcan 1700 Voyager

