2013 Harley-Davidson Dyna Switchback gallery
2013 Harley-Davidson Dyna Switchback
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1687.97 ccm (103.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 98.4 x 111.3 mm (3.9 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 315.7 kg (696.0 pounds) |
| Seat height: | 663 mm (26.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,595 mm (62.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-B18 |
| Rear tyre dimensions: | 160/70-B17 |
| Front brakes: | Double disc. 4-piston fixed |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston torque-free floating |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.79 litres (4.70 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Ember Red Sunglo, Vivid Black, Big Blue Pearl |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
The high performing scooty Innoscooter EM 2500 L
2015-03-23 15:03:25
The scooter by Innoscooter is made colourful enough to attract the passerby. With a colour option of blue and silver, red and black, yellow and black, this bike is merely weighing 85 kg. It has an automatic gearbox...
Read more...
-
The king BMC Choppers Big Daddy
2015-03-18 18:10:03
This bike is one of the bravest as well as the highest rated choppers in the bike manufacturing history. The 6 speed transmission and v2 two-stroke engines with a tank capacity of 15.56 L gives the opportunity to...
Read more...
-
The Bikers Dream Hero Honda CBZ
2015-03-21 17:06:03
This dream bike came into existence in the year 1999. Hero Honda was manufactured by none other than the Hero MotoCorp. This bike can attain a high speed of 111km per hour. The body has been designed beautifully...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Rieju RS3 50
- 2013 Rieju RS3 50 Pro
- 2013 Rieju Tango 125
- 2013 Rieju Tango 250
- 2013 Rieju Tango 50
- 2013 Rieju Tango Police
- 2013 Suzuki Bandit 1250
- 2013 Suzuki Bandit 1250 SA
- 2013 Suzuki Bandit 1250S ABS
- 2013 Suzuki Bandit 650SA
- 2013 Suzuki Boulevard C50
- 2013 Suzuki Boulevard C50 Special Edition
- 2013 Suzuki Boulevard C50T
- 2013 Suzuki Boulevard C90T
- 2013 Suzuki Boulevard C90T B.O.S.S.
- 2013 Suzuki Boulevard M109R
- 2013 Suzuki Boulevard M109R Limited Edition
- 2013 Suzuki Boulevard M50
- 2013 Suzuki Boulevard M90
- 2013 Suzuki Boulevard S40

