2013 BMW R1200RT gallery
2013 BMW R1200RT
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1170.00 ccm (71.39 cubic inches) | Power: | 110 |
| Engine type: | Two cylinder boxer, two-stroke | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 73.0 mm (4.0 x 2.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 233.2 kg (514.0 pounds) |
| Seat height: | 818 mm (32.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,483 mm (58.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. ABS. |
| Rear brakes: | Single disc. Floating disc. Two-piston calipers. ABS. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 24.98 litres (6.60 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Silver/beige, blue, grey |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
Trial with the HM Cota 4RT
2015-03-21 17:16:56
One need not be excellent biker to ride the trial bikes. Similar is the HM Cota 4RT bike manufactured by the Italian Honda Montesa. It is unique in its well-thought design, style and performance.
The bike stands...
Read more...
-
Can-Am MX6 400: A wonderful crossover bike
2015-03-18 21:45:34
In the year 1980 the Can-Am MX6 400 bike came into existence, and it is still going strong. There is no shortage of popularity for this bike in the market. You would often find bike enthusiasts riding the...
Read more...
-
Cagiva Mito 125: An unrestricted wonder
2015-03-18 21:19:17
Cagiva Mito 125 is an object of desire for both those who love to ride a motorcycle and those who are learning to ride a motorcycle. The handling is wonderful and comes with a slick gearbox, good braking...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Husqvarna SMS 125
- 2013 Husqvarna TC 250 R
- 2013 Husqvarna TC 449
- 2013 Husqvarna TE 125
- 2013 Husqvarna TE 250 R
- 2013 Husqvarna TE 310 R
- 2013 Husqvarna TE 449
- 2013 Husqvarna TE 511
- 2013 Husqvarna TE 630
- 2013 Husqvarna TR 650 Strada
- 2013 Husqvarna TR 650 Terra
- 2013 Husqvarna TXC 250 R
- 2013 Husqvarna TXC 310 R
- 2013 Husqvarna WR 125
- 2013 Husqvarna WR 250
- 2013 Husqvarna WR 300
- 2013 Husqvarna WRE 125
- 2013 Indian Chief Classic
- 2013 Indian Chief Dark Horse
- 2013 Indian Chief Vintage

