2013 Ducati Diavel Dark gallery
2013 Ducati Diavel Dark
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1198.40 ccm (73.13 cubic inches) | Power: | 159,58 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 106.0 x 67.9 mm (4.2 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 210.0 kg (463.0 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,590 mm (62.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 240/45-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear brakes: | Single disc. ABS. Floating disc. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Dark stealth |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Enfield 350 Bullet Deluxe - A Silver Enfield Bullet
2015-03-26 00:59:25
The Enfield 350 Bullet Deluxe is one of the most popular motorcycles around; that is why one can tell about a "silver bullet" of the Enfield. It has such a classic look and feel to it and is...
Read more...
-
E-Max 100L reveals the electric power
2015-03-26 00:53:01
The E-Max 100L is a great scooter for those young riders or just fans of bikes, in general. Most of these models were made in the middle 2000’s around 2008 to 2010, but some are still being made...
Read more...
-
The electric ECRP 1.4 racebike sells itself!
2015-03-26 00:45:53
If your aim is to look for one of the sportiest and sleekest bikes, look no further than the ECRP 1.4. This electric bike has been produced since the early 2000’s and is still being produced and sold...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Husqvarna SMR 511
- 2013 Husqvarna SMR 630
- 2013 Husqvarna SMR125
- 2013 Husqvarna SMS 125
- 2013 Husqvarna TC 250 R
- 2013 Husqvarna TC 449
- 2013 Husqvarna TE 125
- 2013 Husqvarna TE 250 R
- 2013 Husqvarna TE 310 R
- 2013 Husqvarna TE 449
- 2013 Husqvarna TE 511
- 2013 Husqvarna TE 630
- 2013 Husqvarna TR 650 Strada
- 2013 Husqvarna TR 650 Terra
- 2013 Husqvarna TXC 250 R
- 2013 Husqvarna TXC 310 R
- 2013 Husqvarna WR 125
- 2013 Husqvarna WR 250
- 2013 Husqvarna WR 300
- 2013 Husqvarna WRE 125

