2013 Ducati Diavel Cromo gallery
2013 Ducati Diavel Cromo
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1198.40 ccm (73.13 cubic inches) | Power: | 162 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 106.0 x 67.9 mm (4.2 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 210.0 kg (463.0 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,590 mm (62.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 240/45-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear brakes: | Single disc. ABS. Floating disc. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black/chrome |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Xmotos XB-21 leading the sales race
2015-03-28 01:17:33
Motorcycles under the Xmotos brand have gained an immense popularity not only among the restless teenagers, but among more modest fans of fast driving.
Accurate as a watch its production line, professional staff experience and original ideas...
Read more...
-
Xispa 25 reflecting a modern pitbike trend
2015-03-28 01:10:10
Pitbikes are considered to be a new trend in the modern production of motorcycles. These small-sized vehicles were specially designed for children as a way to teach them how to manage a real vehicle. But don't be afraid!...
Read more...
-
Xingyue XY 250GY Dirt Bike shows the nature
2015-03-28 01:02:53
A custom bike is considered to be a bike that differs from standard models thanks to original changes and modifications.
As practice evidences, they often start from simple improvements in out appearance and could lead to complete...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Honda VT1100C3 Shadow
-
Honda ST1100 Pan-European STD/ST 1100 Pan-European CBS-ABS with TCS
-
Honda CB250 F/CB250G
Other motorcycles in 2013
- 2013 Suzuki Burgman 400Z ABS
- 2013 Suzuki Burgman 650 ABS
- 2013 Suzuki Burgman 650 ABS Executive
- 2013 Suzuki DR 125 SM
- 2013 Suzuki DR 650 SE
- 2013 Suzuki DR-Z 400 S
- 2013 Suzuki DR-Z 400 SM
- 2013 Suzuki DR-Z125
- 2013 Suzuki DR-Z125L
- 2013 Suzuki DR-Z70
- 2013 Suzuki DR200SE
- 2013 Suzuki GSR 750
- 2013 Suzuki GSR 750 ABS
- 2013 Suzuki GSX-R 1000
- 2013 Suzuki GSX-R 1000Z
- 2013 Suzuki GSX-R 600
- 2013 Suzuki GSX-R 750
- 2013 Suzuki GSX1250FA
- 2013 Suzuki GSX650F
- 2013 Suzuki GSX650F ABS

