2009 KTM 1190 RC8 R gallery
2009 KTM 1190 RC8 R
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1195.00 ccm (72.92 cubic inches) | Power: | 167,62 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 105.0 x 69.0 mm (4.1 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 182.0 kg (401.2 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Brem |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.50 litres (4.36 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black/orange |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Derringer Derringer sold by the piece
2015-03-27 01:30:19
Some of the eye-catching but rare known electric bicycles in the world are from the Derringer Company. Since the early 1920’s, this company has been making bikes that are made for not only riding, but intense racing as...
Read more...
-
Nestling close to the Erik Buell Racing 1125R DSB - that is how they race!
2015-03-26 01:07:02
The Erik Buell Racing 1125R DSB is one of the most popular in the bike racing world. With a price tag of $15,900, this bike is not cheap, it cannot be denied. However, it will show all of...
Read more...
-
Enfield 350 Bullet Deluxe - A Silver Enfield Bullet
2015-03-26 00:59:25
The Enfield 350 Bullet Deluxe is one of the most popular motorcycles around; that is why one can tell about a "silver bullet" of the Enfield. It has such a classic look and feel to it and is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Suzuki SV 650 SF
- 2009 Suzuki SV 650 SF ABS
- 2009 Suzuki SV 650 Sport
- 2009 Suzuki TU250
- 2009 Suzuki V-Strom 1000
- 2009 Suzuki V-Strom 650
- 2009 Suzuki V-Strom 650 ABS
- 2009 Suzuki V-Strom 650A
- 2009 Suzuki V-Strom 650GT
- 2009 Suzuki V-Strom 650X
- 2009 Suzuki Van Van 125
- 2009 Swift Drifter SS
- 2009 Swift ESF Bar Chopper
- 2009 Swift ESF Punisher
- 2009 Swift Lil Drifter
- 2009 Swift Lucky Strike Soft Tail
- 2009 Titan Fat Bobber
- 2009 Titan Fat Bobber Deluxe
- 2009 Titan Gecko Rubber Mount Stretch
- 2009 Titan Radical Rigid

