2009 Moto Guzzi Norge 1200 TL gallery
2009 Moto Guzzi Norge 1200 TL
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1151.00 ccm (70.23 cubic inches) | Power: | 88,5 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.0 x 81.2 mm (3.7 x 3.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 246.0 kg (542.3 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,495 mm (58.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. 4 piston calipers. ABS. |
| Rear brakes: | Single disc. 2 piston calipers. ABS. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 23.00 litres (6.08 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Silver, Red, Black |
News
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders►
Read more...
-
Nipponia Altiva 125 saves your money
2015-03-30 16:10:51
If we could characterize this Nipponia Altiva 125 in two words only, it would be ergonomic and economical. And it is enough to know everything about this scooter.
The Nipponia Altiva 125 is a scooter from 2009. It handles...
Read more...
-
Some special traits of Neander Turbo Diesel 1400
2015-03-30 16:07:18
The Neander Turbo Diesel 1400 is a bike from 2012. It is a custom cruiser that is incredibly light for a larger bike.
The Neander Turbo Diesel 1400 has a four-stroke, twin cylinder Diesel engine. It has...
Read more...
-
NCR 848 boosts the power
2015-03-30 16:03:58
The NCR 848 is a powerful and sexy sports bike. It is incredibly trendy and was made and produced in 2011.
It has a V2, four-stroke engine and an electric starter. It has a chain transmission and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Harley-Davidson FLSTSB Softail Cross Bones
- 2009 Harley-Davidson FLTR Road Glide
- 2009 Harley-Davidson FLTRSE3 CVO Road Glide
- 2009 Harley-Davidson FXCW Softail Rocker
- 2009 Harley-Davidson FXCWC Rocker C
- 2009 Harley-Davidson FXD Dyna Super Glide
- 2009 Harley-Davidson FXDB Dyna Street Bob
- 2009 Harley-Davidson FXDC Dyna Super Glide Custom
- 2009 Harley-Davidson FXDF Dyna Fat Bob
- 2009 Harley-Davidson FXDFSE CVO Dyna Fat Bob
- 2009 Harley-Davidson FXDL Dyna Low Rider
- 2009 Harley-Davidson FXSTB Softail Night Train
- 2009 Harley-Davidson FXSTC Softail Custom
- 2009 Harley-Davidson FXSTSSE3 CVO Softail Springer
- 2009 Harley-Davidson VRSCAW V-Rod
- 2009 Harley-Davidson VRSCDX Night Rod Special
- 2009 Harley-Davidson VRSCF V-Rod Muscle
- 2009 Harley-Davidson XL1200C Sportster 1200 Custom
- 2009 Harley-Davidson XL1200L Sportster 1200 Low
- 2009 Harley-Davidson XL1200N Sportster 1200 Nightster

