2009 Honda PS150i gallery
2009 Honda PS150i
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 149.00 ccm (9.09 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 157.0 kg (346.1 pounds) |
| Seat height: | 776 mm (30.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-M13 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-M13 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.40 litres (2.48 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Check this DB Motors Pirat 50 AC for a dirt track riding
2015-03-24 19:09:15
When an opportunity to buy a bike that is made for motor cross turns up, everyone can witness that this minibike is one of the best that there is on the market.
The DB Motors Pirat 50...
Read more...
-
Huge credits to the Dayun AX100 makers!
2015-03-24 19:03:41
The Dayun AX100 is one of the most popular bikes for sports and dirt track riding on the market.
These bikes are made by Chinese manufacturers DaYun and DaYang and have been on the market since the late...
Read more...
-
An awesome Dandy 125 off-roader
2015-03-24 18:57:50
The Dandy 125 is a bike that is part of the JAWA Company of bikes. These bikes are known for their ability to be a great off road bike.
The Dandy 125 features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Yamaha FZ1 Fazer ABS
- 2009 Yamaha FZ6
- 2009 Yamaha FZ6 Fazer S2
- 2009 Yamaha FZ6 Fazer S2 ABS
- 2009 Yamaha FZ6 S2
- 2009 Yamaha FZ6 S2 ABS
- 2009 Yamaha FZ6R
- 2009 Yamaha FZS
- 2009 Yamaha Giggle
- 2009 Yamaha Jog R
- 2009 Yamaha Jog RR
- 2009 Yamaha Majesty
- 2009 Yamaha Majesty 125
- 2009 Yamaha Majesty 400 ABS
- 2009 Yamaha Midnight Warrior
- 2009 Yamaha MT-01
- 2009 Yamaha MT-03
- 2009 Yamaha Neos
- 2009 Yamaha Neos 4S
- 2009 Yamaha PW50

