2009 Ecosse The Heretic gallery
2009 Ecosse The Heretic
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1966.00 ccm (119.97 cubic inches) | Power: | 133 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 108.0 x 108.0 mm (4.3 x 4.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 205.0 kg (452.0 pounds) |
| Seat height: | 698 mm (27.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,537 mm (60.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/70-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. 6-piston radial calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
| Color options: | Any pearl color or clear-coated |
News
-
Ecosse Heretic Ag, limited edition
2015-03-26 00:38:38
The Ecosse Heretic Ag is considered a naked bike of Titanium limited edition series.
This bike can be changed and designed in many different ways. It comes in the basic silver color frame, but many fans of►
Read more...
-
Viper Diablo, stunning and powerful
2015-03-31 03:59:58
Viper is a well-known Chinese brand, which produced motorcycles, mopeds, scooters, ATVs. It includes a range of high-tech enterprises in China.
No matter whether it is a motorcycle, ATV or scooter from VIPER, the whole number of...
Read more...
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement...
Read more...
-
Vibgyor Gallop 100: a classic parquet enduro
2015-03-31 03:52:52
Among two-wheelers, today become very popular heavy tourist or parquet Enduro (dual-purpose motorcycles, or universals). Vibgyor Gallop 100 is a stunning its example.
These types of motorcycles are very similar, despite their different tooling and handling characteristics. In...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Big Bear Choppers Devil´s Advocate 100 Carb
- 2009 Big Bear Choppers Devil´s Advocate 100 EFI
- 2009 Big Bear Choppers Devil´s Advocate ProStreet 100 Carb
- 2009 Big Bear Choppers Devil´s Advocate ProStreet 100 EFI
- 2009 Big Bear Choppers G.T.X. Fairing 100
- 2009 Big Bear Choppers G.T.X. Fairing 114
- 2009 Big Bear Choppers GTX Standard 100
- 2009 Big Bear Choppers GTX Standard 114
- 2009 Big Bear Choppers Merc Rigid 100 Carb
- 2009 Big Bear Choppers Merc Softail 100 Carb
- 2009 Big Bear Choppers Miss Behavin 100 Carb
- 2009 Big Bear Choppers Miss Behavin 100 EFI
- 2009 Big Bear Choppers Paradox 100 Carb
- 2009 Big Bear Choppers Paradox 100 EFI
- 2009 Big Bear Choppers Paradox 114 EFI X-Wedge
- 2009 Big Bear Choppers Reaper 100 Carb
- 2009 Big Bear Choppers Screamin Demon 100 Carb
- 2009 Big Bear Choppers Sled 100 Carb
- 2009 Big Bear Choppers Sled 100 EFI Evolution
- 2009 Big Bear Choppers Sled 114 EFI X-Wedge

