2009 Titan Sidewinder Custom Softail Chopper gallery
2009 Titan Sidewinder Custom Softail Chopper
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1750.00 ccm (106.79 cubic inches) | Power: | 112 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 294.8 kg (650.0 pounds) |
| Seat height: | 610 mm (24.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,740 mm (68.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-19 |
| Rear tyre dimensions: | 250/40-18 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.41 litres (4.60 gallons) |
| Color options: | Black, Red, White, Blue, Yellow. Optional Candy and Flake Colors. Graphics. |
News
-
Titan YZF 1000 R Thunder Ace takes the best
2015-03-31 03:02:44
Titan YZF 1000 R Thunder Ace can be described as a hybrid of a sports bike and a cruiser, but not in appearance, but in its technical possibilities.
Thunder Ace let the racer moving with comfort over►
Read more...
-
Minsk 12 - proven over time
2015-03-30 02:54:32
The Minsk 12 is a great bike if you are looking for a vintage, naked bike. This bike was first produced and manufactured in Belarus and many older models are still being sold, but this model is not...
Read more...
-
Mikilon CD125A, a bike with a funny brand name
2015-03-30 02:48:07
The Mikilon CD125A was first produced in 2008 and is considered to be in the motor cross category. This is a great bike for new racers and new riders in general.
The Mikilon CD125A features a single...
Read more...
-
A Naked bike of Midual Roadster 900
2015-03-30 02:41:57
The Midual Roadster 900 is considered a naked bike. It was first produced and manufactured in 2000 and is still being sold all over the world right now. Many experienced riders like the "overcooled" look of this bike...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 CH Racing CH 509 Pro Senior
- 2009 CH Racing CH 510 Basic Big Wheels
- 2009 CH Racing CH 511 Racing Big Wheels
- 2009 CH Racing CH 515 Basic
- 2009 CH Racing WSM 125 eu 2
- 2009 CH Racing WSM 50
- 2009 CH Racing WXE 125 eu 2
- 2009 CH Racing WXE 125 Sparta
- 2009 Chang-Jiang 750 M1
- 2009 Chang-Jiang 750 M1 Super
- 2009 Chang-Jiang 750 M15J-4 Seats
- 2009 Chang-Jiang 750 M1M
- 2009 Chang-Jiang Dong Tian 750 M1-B
- 2009 Clipic Bull 50cc Junior
- 2009 Clipic CJ50 HIT3 Competicio Junior
- 2009 Clipic CJ50 HIT3 Replica Junior
- 2009 Clipic CJ80 R-05 Junior
- 2009 Clipic Custom Guepard 125cc
- 2009 Clipic Custom Guepard 250cc
- 2009 Clipic Eco 08 Electric

