2010 Ecosse The Heretic gallery
2010 Ecosse The Heretic
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1966.00 ccm (119.97 cubic inches) | Power: | 133 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 108.0 x 108.0 mm (4.3 x 4.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 205.0 kg (452.0 pounds) |
| Seat height: | 698 mm (27.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,537 mm (60.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/70-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. 6-piston radial calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
| Color options: | Any pearl color or clear-coated carbon fiber with highlight and pin stripe. |
News
-
Ecosse Heretic Ag, limited edition
2015-03-26 00:38:38
The Ecosse Heretic Ag is considered a naked bike of Titanium limited edition series.
This bike can be changed and designed in many different ways. It comes in the basic silver color frame, but many fans of►
Read more...
-
Enfield 350 Bullet Deluxe - A Silver Enfield Bullet
2015-03-26 00:59:25
The Enfield 350 Bullet Deluxe is one of the most popular motorcycles around; that is why one can tell about a "silver bullet" of the Enfield. It has such a classic look and feel to it and is...
Read more...
-
E-Max 100L reveals the electric power
2015-03-26 00:53:01
The E-Max 100L is a great scooter for those young riders or just fans of bikes, in general. Most of these models were made in the middle 2000’s around 2008 to 2010, but some are still being made...
Read more...
-
The electric ECRP 1.4 racebike sells itself!
2015-03-26 00:45:53
If your aim is to look for one of the sportiest and sleekest bikes, look no further than the ECRP 1.4. This electric bike has been produced since the early 2000’s and is still being produced and sold...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 GAS GAS EC 250 2T
- 2010 GAS GAS EC 250 2T Racing
- 2010 GAS GAS EC 250 2T Six-Days
- 2010 GAS GAS EC 250 4T
- 2010 GAS GAS EC 300 2T
- 2010 GAS GAS EC 300 2T Racing
- 2010 GAS GAS EC 300 2T Six-Days
- 2010 GAS GAS EC 450 4T
- 2010 GAS GAS Halley 125 2T
- 2010 GAS GAS Halley 125 4T
- 2010 GAS GAS Halley 450 4T
- 2010 GAS GAS MC 65 Cross Country
- 2010 GAS GAS SM 125 Halley
- 2010 GAS GAS SM 450 Supermotard
- 2010 GAS GAS TXT Boy 50 2T
- 2010 GAS GAS TXT Pro 125 2T
- 2010 GAS GAS TXT Pro 250 2T
- 2010 GAS GAS TXT Pro 280 2T
- 2010 GAS GAS TXT Pro 300 2T
- 2010 GAS GAS TXT Rookie 80 2T

