2009 Titan Radical Rigid gallery
2009 Titan Radical Rigid
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1750.00 ccm (106.79 cubic inches) | Power: | 112 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.6 x 113.0 mm (4.0 x 4.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 299.4 kg (660.0 pounds) |
| Seat height: | 559 mm (22.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 2,007 mm (79.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 280/35-18 |
| Front brakes: | Single disc. 6-piston calipers. Polished rotor. |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston calipers. Polished stainless rotor |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.41 litres (4.60 gallons) |
| Color options: | Black, Red, White, Yellow, Blue. Custom colors and graphics. |
News
-
Titan YZF 1000 R Thunder Ace takes the best
2015-03-31 03:02:44
Titan YZF 1000 R Thunder Ace can be described as a hybrid of a sports bike and a cruiser, but not in appearance, but in its technical possibilities.
Thunder Ace let the racer moving with comfort over►
Read more...
-
Vuka RM 125, a new leader of South African market
2015-03-31 11:55:27
Vuka Scuta, a South African company, started its work in 2006. Now Vuka is engaged in the manufacture and sale of scooters.
On the wave of a huge increase in the popularity of these vehicles in the...
Read more...
-
Voxan V2 Cafe Racer: still remains in memory of bikers
2015-03-31 04:16:23
Beginning in 1995, the company Voxan slowly, but surely, went to mass production.
Eighteen months later, in may 1997, it presented the first concept and successfully completed the testing and debugging of the new engine. In September...
Read more...
-
VOR 503 Supermoto SM: one more creation from Vertemati
2015-03-31 04:10:30
In the middle of 1990-ies, the company VOR Motori started a manufacture - in small series - of sports motorcycles with an original design of Vertemati brothers. Those bikes brought fame to Vertemati brand in the 1980-ies. Under...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Highland Dirt Trac 950
- 2009 Highland Super Motard 450
- 2009 Honda ANF125i Innova
- 2009 Honda Big Red
- 2009 Honda CB1000R
- 2009 Honda CB600F Hornet
- 2009 Honda CBF1000
- 2009 Honda CBF125F
- 2009 Honda CBF600
- 2009 Honda CBF600S
- 2009 Honda CBR1000RR Fireblade
- 2009 Honda CBR1000RR Fireblade ABS
- 2009 Honda CBR125
- 2009 Honda CBR600RR
- 2009 Honda CBR600RR ABS
- 2009 Honda CRF100F
- 2009 Honda CRF150F
- 2009 Honda CRF150F Expert
- 2009 Honda CRF150R
- 2009 Honda CRF150R2

