2009 Big Bear Choppers Paradox 114 EFI X-Wedge gallery
2009 Big Bear Choppers Paradox 114 EFI X-Wedge
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1868.24 ccm (114.00 cubic inches) | Power: | 97 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 104.8 x 108.0 mm (4.1 x 4.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 319.8 kg (705.0 pounds) |
| Seat height: | 508 mm (20.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 2,235 mm (88.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/80-23 |
| Rear tyre dimensions: | 280/50-20 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.30 litres (3.25 gallons) |
| Color options: | Black, satin black, charcoal, silver, cherry, candyred, firecracker red, orange, blue, white. Various paint schemes. |
News
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly►
Read more...
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly...
Read more...
-
Riding the terrain with a powerful Loncin LX 200 GY-4A
2015-03-23 23:02:58
The bike has been developed by the Loncin manufacturers in the year 2005. It has a single cylinder four-stroke 194 cc engine. The Loncin LX 200 GY-4A bike is categorized under supermotard sports bikes. It can deliver a...
Read more...
-
Cheetah Trike Chopper ensures the rider
2015-03-18 22:36:52
The Cheetah Trike Chopper is a three wheeler motorcycle produced and manufactured since 1974. It is famous for its three-wheeler style of riding. The motorcycle has an amazing performance, and steering is heaven as it’s quite easy for...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 KTM 200 EXC
- 2009 KTM 250 EXC
- 2009 KTM 250 EXC-F
- 2009 KTM 250 EXC-F Six Days
- 2009 KTM 250 EXC Six Days
- 2009 KTM 250 SX
- 2009 KTM 250 SX-F
- 2009 KTM 300 EXC
- 2009 KTM 300 EXC Six Days
- 2009 KTM 400 EXC
- 2009 KTM 450 EXC
- 2009 KTM 450 EXC Six Days
- 2009 KTM 450 SMR
- 2009 KTM 450 SX-F
- 2009 KTM 50 SX
- 2009 KTM 50 SX Junior
- 2009 KTM 505 XC-F
- 2009 KTM 530 EXC
- 2009 KTM 530 EXC SixDays
- 2009 KTM 65 SX

