2009 Big Bear Choppers G.T.X. Fairing 114 gallery
2009 Big Bear Choppers G.T.X. Fairing 114
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1868.24 ccm (114.00 cubic inches) | Power: | 97 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 104.8 x 108.0 mm (4.1 x 4.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 386.5 kg (852.0 pounds) |
| Seat height: | 648 mm (25.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 2,159 mm (85.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/80-21 |
| Rear tyre dimensions: | 300/50-18 |
| Front brakes: | Double disc. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.30 litres (5.10 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly►
Read more...
-
Tauris Avenida 125 4T: a good example of urban scooter
2015-03-31 02:50:31
Scooters have been using as a result of the motorcycle development for solving problems peculiar to their elder brothers.
A typical city scooter consists of components such as an automatic clutch, automatic transmission (CVT), the block of...
Read more...
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide...
Read more...
-
Swift Drifter SS obtaining a unique design
2015-03-31 02:27:09
The "custom" word is used for the designation of a special class of motorcycles. In this case, we speak about really amazing and impressive vehicles.
They aren't manufactured commercially, only in a single or very small number,...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 GAS GAS Halley 125
- 2009 GAS GAS Halley 450
- 2009 GAS GAS MC 250 Cross
- 2009 GAS GAS SM 125 Halley
- 2009 GAS GAS SM 450 Supermotard
- 2009 GAS GAS SM 515 Supermotard
- 2009 GAS GAS SM450 Halley
- 2009 GAS GAS TXT 125
- 2009 GAS GAS TXT 250 Pro
- 2009 GAS GAS TXT 280 Pro
- 2009 GAS GAS TXT 300 Pro
- 2009 GAS GAS TXT 50 Boy
- 2009 GAS GAS TXT 80 Cadet
- 2009 GAS GAS TXT 80 Rookie
- 2009 Generic IDEO 50
- 2009 Generic Mini Trigger SM
- 2009 Generic Mini Trigger X
- 2009 Generic ROC 50
- 2009 Generic SOHO 125
- 2009 Generic SOHO 150

