2009 Big Bear Choppers Sled ProStreet 100 Carb gallery
2009 Big Bear Choppers Sled ProStreet 100 Carb
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (100.00 cubic inches) | Power: | 95 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 316.6 kg (698.0 pounds) |
| Seat height: | 508 mm (20.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 2,184 mm (86.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/80-21 |
| Rear tyre dimensions: | 300/80-18 |
| Front brakes: | Single disc. P.M. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. BBC P.M. 4-piston caliper BrakeDrive system |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.14 litres (4.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Gross Black, satin black, charcoal, silver, black cherry, candy red, firecracker red, orange, blue. |
News
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly►
Read more...
-
Chang-Jiang CJ750 M1M still being alive
2015-03-18 22:29:21
The Chinese Chang-Jiang CJ750 M1M is a motorcycle made and introduced by the China Nanchang Aircraft Manufacturing Company in 1950. The motorcycle made its name famous in many of the countries because of its look and features. It...
Read more...
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well...
Read more...
-
Riding the Highland 950 V2 Outback Adventure
2015-03-21 17:13:31
This Enduro machine was brought into existence by the Highland Motors in the year 1999 and then reintroduced with relevant changes. The first one was the carburettor model. Later on this bike saw a lot of changes.
...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 TVS Star City 110
- 2009 TVS Victor GLX
- 2009 TVS Victor GX 125
- 2009 UM GP1 R 150
- 2009 UM Matrix II 150
- 2009 UM Matrix II 170
- 2009 UM V2C 650S
- 2009 UM V2C 650T
- 2009 UM V2S 250
- 2009 UM V2S 250R
- 2009 UM V2S 650R
- 2009 UM Xpeed 250i
- 2009 Ural Ranger 750
- 2009 Ural Retro 750
- 2009 Ural Retro Solo 750
- 2009 Ural Solo 750
- 2009 Ural Sportsman 750
- 2009 Ural Tourist 750
- 2009 Ural Wjuga 750
- 2009 Ural Wolf 750

