2010 Big Bear Choppers Bear Bones 100 Smooth Carb gallery
2010 Big Bear Choppers Bear Bones 100 Smooth Carb
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (100.00 cubic inches) | Power: | 95 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 318.0 kg (701.1 pounds) |
| Seat height: | 584 mm (23.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 2,108 mm (83.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/80-21 |
| Rear tyre dimensions: | 250/80-18 |
| Front brakes: | Single disc. P.M. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. BBC-P.M. 4-piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.72 litres (3.62 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly►
Read more...
-
Cheetah Trike Chopper ensures the rider
2015-03-18 22:36:52
The Cheetah Trike Chopper is a three wheeler motorcycle produced and manufactured since 1974. It is famous for its three-wheeler style of riding. The motorcycle has an amazing performance, and steering is heaven as it’s quite easy for...
Read more...
-
BSA SR 500 Gold - For the Lovers of Classics
2015-03-18 18:40:20
If you are a true classic bike lover, then there can be no alternative to a BSA SR 500 Gold. This is one of the bike models that will remind you the retro bikes of several decades ago....
Read more...
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 LML Freedom Prima 125
- 2010 LML Freedom Topper
- 2010 LML Graptor
- 2010 LML NV Spl
- 2010 LML Select II
- 2010 Malaguti Blog 125 i.e.
- 2010 Malaguti Blog 160 i.e.
- 2010 Malaguti Centro 125 i.e.
- 2010 Malaguti Centro 160 i.e.
- 2010 Malaguti Centro 50 4T
- 2010 Malaguti F10 50
- 2010 Malaguti Firefox 50 AC
- 2010 Malaguti Grizzly 10
- 2010 Malaguti Grizzly 12 Enduro
- 2010 Malaguti Madison 3 125
- 2010 Malaguti Madison 3 250 i.e.
- 2010 Malaguti Password 250
- 2010 Malaguti Phantom F12R AC Sport
- 2010 Malaguti Phantom F12R Bayliss
- 2010 Malaguti Phantom F12R LC

