2010 Kawasaki 1400 GTR gallery
2010 Kawasaki 1400 GTR
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1352.00 ccm (82.50 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 84.0 x 61.0 mm (3.3 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 304.0 kg (670.3 pounds) |
| Seat height: | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,520 mm (59.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. ABS |
| Rear brakes: | Single disc. ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.00 litres (5.81 gallons) |
| Color options: | Blue/black, gray/black |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Leonhardt Gunbus 410, the biggest moto in the world
2015-03-23 22:31:03
The world’s biggest motorcycle in production is considered to be Leonhardt Gunbus 410, and it has been now known around the globe.
It is made by the German manufacturer Leonhardt. If you measure the motorcycle, you will...
Read more...
-
What can Kreidler Mustang 125 provide to you?
2015-03-23 17:33:43
Are you looking for a classic bike, a real Mustang wheeler? Then you have it now with the Kreidler Mustang 125. It is a wonderful bike with all the special specifications that you need for a good bike...
Read more...
-
Riding the soulful Borile B500CR
2015-03-18 18:22:08
The bike by Borile came in the year 2010. The lightweight bike, with a body weighing 106 kg in dry condition, gives the bikers their soul company in their tours on roads. With a powerful four-stroke single cylinder engine...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Boom Trikes Fun 500 Basic
- 2010 Boom Trikes Muscle Family
- 2010 Boom Trikes Muscle Low Rider
- 2010 Boom Trikes V2 Basic
- 2010 Borile B500CR
- 2010 Borile B500MT
- 2010 Boss Hoss BHC-3 LS3
- 2010 Boss Hoss BHC-3 LS3 SS
- 2010 Boss Hoss BHC-3 ZZ4
- 2010 Boss Hoss BHC-3 ZZ4 SS
- 2010 Boss Hoss BHC-9 LS3 Trike
- 2010 Boss Hoss BHC-9 ZZ4 Trike
- 2010 Bourget Citizen Soldier III
- 2010 Bourget Fat Daddy Super Stretch
- 2010 Bourget Phyton 330 Super Stretch
- 2010 Bourget Shredder
- 2010 Brammo Enertia
- 2010 Brudeli 654L
- 2010 BucciMoto BR1-F4 Cross
- 2010 BucciMoto BR1-F4 Motard

