2010 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard gallery
2010 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1584.00 ccm (96.66 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 95.3 x 111.1 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 355.0 kg (782.6 pounds) |
| Seat height: | 740 mm (29.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,625 mm (64.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/80-B17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/65-B16 |
| Front brakes: | Double disc. 4-piston fixed caliper |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston fixed caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.70 litres (6.00 gallons) |
| Color options: | Vivid Black, Flame Blue Pearl |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Check out this mini GRC Moto Midimoto RR.04
2015-03-27 23:23:00
It seems incredible, but it exists! Moreover, this Midimoto RR is quite a realistic thing!
The GRC Moto Midimoto RR.04v was first produced and manufactured in 2011 and still is on the market today. It is a...
Read more...
-
A Low-speeder Govecs SC 1.4
2015-03-27 23:14:15
The Govecs SC 1.4 is a great scooter for younger and new riders. Would you like to know why? Because of its low speed, this scooter is absolutely secure!
It began to be produced and manufactured in...
Read more...
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Triumph Speedmaster
- 2010 Triumph Sprint ST
- 2010 Triumph Street Triple
- 2010 Triumph Street Triple R
- 2010 Triumph Thruxton
- 2010 Triumph Thunderbird
- 2010 Triumph Tiger
- 2010 Triumph Tiger SE
- 2010 TVS Apache 150
- 2010 TVS Apache RTR 160
- 2010 TVS Apache RTR 180
- 2010 TVS Flame DS 125
- 2010 TVS Max 100
- 2010 TVS Metro 100
- 2010 TVS Scooty Pep
- 2010 TVS Scooty Streak
- 2010 TVS Star LX
- 2010 TVS Victor GLX
- 2010 TVS Victor GX
- 2010 TVS XL HD

