2010 Derbi Mulhacen 659 gallery
2010 Derbi Mulhacen 659
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 659.70 ccm (40.25 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 100.0 x 84.0 mm (3.9 x 3.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 167.0 kg (368.2 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,386 mm (54.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/80-18 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Color options: | White/silver/red |
News
-
Riding experience with the Boom Trikes Classic Chopper
2015-03-18 18:18:32
This bike gives a powerful riding experience with its powerful 1584 cc engine. The Boom Trikes Classic Chopper has a 4 stroke engine with four-cylinder boxer. The design is equally admired by women drivers. It can even attain...
Read more...
-
Kymco Heroism 125 - always reliable, always undated
2015-03-23 17:50:09
Kymco Heroism 125 is a bike which is loved by the owners always. This is because this 125 cc bike is known for its speed as well as for its wonderful service. The owners rarely have complaints against...
Read more...
-
The Comfort Provider Headbanger Foxy Lady
2015-03-21 16:58:09
The bike is a creature of the famous Italian Headbanger bike manufacturers. This bike has the real vintage feel yet the powerful 1850 cc engine. The engine is a V2 four stroke engine with the fuel capacity of...
Read more...
-
The powerful Jialing JH 125 E bike
2015-03-23 15:43:44
Jialing JH 125 E is a decent looking customizable bike featuring a 124 cc engine. The engine is a single-cylinder four-stroke engine whose braking system includes the front single disc and rear expanding braking system. The body has...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 CR&S VUN Track Evoluzion
- 2010 CSR Cruiser
- 2010 CSR Custom 250 Aut V3
- 2010 CSR Custom Twin 125
- 2010 CSR Custom Twin 250
- 2010 CSR Naked 125
- 2010 CSR Naked 250
- 2010 Daelim Roadwin
- 2010 Daelim S-Five
- 2010 Daelim S-One
- 2010 Dafier Crazy 50
- 2010 Dafier Cub 125
- 2010 Dafier Cub 50
- 2010 Dafier Ghost 50
- 2010 Dafier Julia 50
- 2010 Dafier Roma 50
- 2010 Dafier Scooterone 125
- 2010 Dafier Skiv 50
- 2010 Dafier STF 125
- 2010 Dafier STF 50

