2010 Benelli Tornado Naked Tre 1130 Sport Evo gallery
2010 Benelli Tornado Naked Tre 1130 Sport Evo
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1131.00 ccm (69.01 cubic inches) | Power: | 135,44 |
| Engine type: | In-line three, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 88.0 x 62.0 mm (3.5 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.9:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 208.0 kg (458.6 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,443 mm (56.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-;17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-;17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Silver/red/balck |
News
-
Benelli TnT 1130 - a Funky Stylish Boy
2015-03-18 17:33:29
One of the striking features of the bike by DSK, Benelli TnT 1130 is its design and look. For those bike enthusiasts who are looking for the one of the best combination of performance and design, then this►
Read more...
-
Sachs SR 125: better than just a bike
2015-03-31 00:50:14
Even if you're a balanced and brooked no fuss person who used to ride slowly, this Sachs SR 125 bike will make you change your usual style. At the moment when you take the wheel of this "crazy...
Read more...
-
Roehr 1130 Superbike, exotic and breathless
2015-03-30 21:46:19
The Roehr 1130 Superbike is a sports bike from 2008 and is one of the newest generations of American motorcycles. Looking exotic, isn't it?
These bikes are valued at $39,995 and have a V2, four-stroke engine and...
Read more...
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Scorpa SR-250 2T
- 2010 Scorpa SR-250-2T Long Ride
- 2010 Scorpa SY-125FR
- 2010 Scorpa SY-125FR Long Ride
- 2010 Scorpa SY-250FR
- 2010 Scorpa SY-250FR Long Ride
- 2010 Scorpa T-Ride 124-4T
- 2010 Scorpa T-Ride 250F
- 2010 Sherco SE 0.5
- 2010 Sherco SE 125-F
- 2010 Sherco SE 2.5i -F
- 2010 Sherco SE 3.0i -F
- 2010 Sherco SE 4.5i-F
- 2010 Sherco SE 5.1i-F
- 2010 Sherco SM 0.5 Black Panther
- 2010 Sherco SM 125-F Black Panther
- 2010 Sherco SM 4.5i-F Black Panther
- 2010 Sherco SM 5.1i-F Black Panther
- 2010 Sherco ST 0.80
- 2010 Sherco ST 1.25

