2010 Benelli Pepe 50 LX gallery
2010 Benelli Pepe 50 LX
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.20 ccm (3.00 cubic inches) | Power: | 3,62 |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 40.0 x 39.2 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 87.0 kg (191.8 pounds) |
| Seat height: | 720 mm (28.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,285 mm (50.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-16 |
| Rear tyre dimensions: | 2.75-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.50 litres (1.98 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Gray/silver, gray/white, gray/black |
News
-
Benelli TnT 1130 - a Funky Stylish Boy
2015-03-18 17:33:29
One of the striking features of the bike by DSK, Benelli TnT 1130 is its design and look. For those bike enthusiasts who are looking for the one of the best combination of performance and design, then this►
Read more...
-
Minsk 12 - proven over time
2015-03-30 02:54:32
The Minsk 12 is a great bike if you are looking for a vintage, naked bike. This bike was first produced and manufactured in Belarus and many older models are still being sold, but this model is not...
Read more...
-
Mikilon CD125A, a bike with a funny brand name
2015-03-30 02:48:07
The Mikilon CD125A was first produced in 2008 and is considered to be in the motor cross category. This is a great bike for new racers and new riders in general.
The Mikilon CD125A features a single...
Read more...
-
A Naked bike of Midual Roadster 900
2015-03-30 02:41:57
The Midual Roadster 900 is considered a naked bike. It was first produced and manufactured in 2000 and is still being sold all over the world right now. Many experienced riders like the "overcooled" look of this bike...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Derbi Senda DRD Racing 50 SM
- 2010 Derbi Senda X-Race 50 R
- 2010 Derbi Senda X-Race 50 SM
- 2010 Derbi Senda X-Treme 50 R
- 2010 Derbi Senda X-Treme 50 SM
- 2010 Derbi Sonar 125 4T
- 2010 Derbi Sonar 50 2T
- 2010 Derbi Terra 125
- 2010 Derbi Terra Adventure 125
- 2010 Derringer Derringer
- 2010 Diamo Cruiser V-Twin 250
- 2010 Diamo LS200
- 2010 Dirico Flyer
- 2010 Dirico Pro Street
- 2010 Dirico Speedster
- 2010 Ducati 1198
- 2010 Ducati 1198 R Corse Special Edition
- 2010 Ducati 1198 S
- 2010 Ducati 1198 S Corse Special Edition
- 2010 Ducati 848

