2010 Honda Gold Wing Audio Comfort Navi XM gallery
2010 Honda Gold Wing Audio Comfort Navi XM
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1832.00 ccm (111.79 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Six cylinder boxer, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 74.0 x 71.0 mm (2.9 x 2.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Seat height: | 739 mm (29.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,689 mm (66.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-R18 |
| Rear tyre dimensions: | 180/60-R16 |
| Front brakes: | Double disc. Dual full-floating 296mm discs with CBS three-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. Single ventilated 316mm disc with CBS three-piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 24.98 litres (6.60 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Metallic Red, Metallic Black, Pearl Yellow, Metallic Titanium |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
MBK Flame 125 - an ideal scooter for the city streets
2015-03-30 02:28:03
The MBK Flame 125 was first produced in 2004 and is a very popular scooter for those who love riding on the city streets or smaller highways. The main thing is its comfort and easy-to-handle options.
The...
Read more...
-
Mavizen TTX02 - for those learning to ride
2015-03-30 02:23:35
The Mavizen TTX02 is a bike that was first made and manufactured in 2012. This racing, sport bike is slender and sleek.
It has an electric engine and a twin DC, brushed motor. It is very popular...
Read more...
-
The Matchless G 80 E one of the vintage bikes from the late 80s
2015-03-30 02:19:07
The Matchless G 80 E is one of the vintage bikes from the late 1980’s, with models being produced well into 1988. This bike is in the category of classic motorcycles and is one of the best for...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Polini Motard Racing H2O
- 2010 Polini X1P Air
- 2010 Polini X1R H2O
- 2010 Polini XP 4 Street 125
- 2010 Polini XP 4 Street 50
- 2010 Polini XP 4T Cross
- 2010 Polini XP 4T Minimotard
- 2010 Polini XP4 Street 125 Off Road
- 2010 Puma Apollo 125
- 2010 Puma CityFly 125
- 2010 Puma Colibry Le Mans 125
- 2010 Puma Energy Sv 125
- 2010 Puma Navona 250
- 2010 Puma Olimpia 250
- 2010 Puma T-Rex 125
- 2010 Qingqi Grampus QM250T
- 2010 Qingqi Leopard QM50T-8G
- 2010 Qingqi Liger QM200GY-B
- 2010 Qingqi Sport QM125-2D
- 2010 Qingqi Variant QM125T-10R

