2014 Honda CB500F gallery
2014 Honda CB500F
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 471.00 ccm (28.74 cubic inches) | Power: | 46.94 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 67.0 x 66.8 mm (2.6 x 2.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 173.4 kg (382.3 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,410 mm (55.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-17 |
| Front brakes: | Double disc. Wave disc. Two-piston calipers. |
| Rear brakes: | Single disc. Wave disc. Single-piston caliper. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.70 litres (4.15 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, Pearl White |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
One of the most popular classic bikes of the world, Dnepr MT 10 (with sidecar)
2015-03-25 21:31:20
Made by the Dnepr Company, the Dnepr MT 10 was made in the late 1990’s and is still considered one of the classic bikes of today.
The Dnepr MT 10 has become very popular among riders and...
Read more...
-
This military-painted Dirico Flyer beats all the standards!
2015-03-25 21:07:13
There are quite a few fans of the Dirico Flyer. From famous celebrities and rock stars, this bike is still one of the most popular on the market today. The bike is still being produced and is popular...
Read more...
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Harley-Davidson Softail Fat Boy
- 2014 Harley-Davidson Softail Fat Boy Lo
- 2014 Harley-Davidson Softail Slim
- 2014 Harley-Davidson Sporster 1200 Custom
- 2014 Harley-Davidson Sportster 883 Roadster
- 2014 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight
- 2014 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight Dark Custom
- 2014 Harley-Davidson Sportster Iron 883
- 2014 Harley-Davidson Sportster Iron 883 Dark Custom
- 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two
- 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two Dark Custom
- 2014 Harley-Davidson Sportster Superlow
- 2014 Harley-Davidson Sportster SuperLow 1200T
- 2014 Harley-Davidson Street Bob Dark Custom
- 2014 Harley-Davidson Street Bob Special Edition
- 2014 Harley-Davidson Street Glide
- 2014 Harley-Davidson Street Glide Special
- 2014 Harley-Davidson Tri Glide Ultra
- 2014 Harley-Davidson Ultra Limited
- 2014 Harley-Davidson V-Rod Muscle

