2010 Honda SH125i Sporty gallery
2010 Honda SH125i Sporty
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 52.4 x 57.8 mm (2.1 x 2.3 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 119.0 kg (262.4 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,335 mm (52.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-16 |
| Rear tyre dimensions: | 120/80-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.50 litres (1.98 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Lintex HT125T-25 scooter drives the European way
2015-03-23 22:51:25
The Lintex HT125T-25 Scooter was first manufactured in the year 2012 while designed in the year 2007 in a clean&simple European style.
It has a powerful single-cylinder four-stroke engine with 124 cc displacement. This scooter can attain...
Read more...
-
Riding off roads with the Husaberg FC 501
2015-03-23 14:42:39
There are many powerful bikes available, but only some to be able to fight difficult terrain roads. One of such bikes is the Husaberg FC 501 that gives the rider the desired power and control to smoothly cross...
Read more...
-
APC Double Down - Enjoy to Maximum
2015-03-18 16:54:19
The APC Double Down started manufacturing on 2007 and still marketable now. Its original price depreciated down to around $22, 000 to $26, 500.
This bike is popular among new and old time riders for the comfort...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Harley-Davidson FXDFSE2 CVO Fat Bob
- 2010 Harley-Davidson FXDWG Dyna Wide Glide
- 2010 Harley-Davidson FXSTC Softail Custom
- 2010 Harley-Davidson Sportster XL 883N Iron 883
- 2010 Harley-Davidson VRSCAW V-Rod
- 2010 Harley-Davidson VRSCDX Night Rod Special
- 2010 Harley-Davidson VRSCF V-Rod Muscle
- 2010 Harley-Davidson XL 1200X Sportster Forty-Eight
- 2010 Harley-Davidson XL1200C Sportster 1200 Custom
- 2010 Harley-Davidson XL1200L Sportster 1200 Low
- 2010 Harley-Davidson XL1200N Sportster 1200 Nightster
- 2010 Harley-Davidson XL883C Sportster 883 Custom
- 2010 Harley-Davidson XL883L Sportster 883 Low
- 2010 Harley-Davidson XL883R Sportster 883R
- 2010 Harley-Davidson XR1200
- 2010 Harley-Davidson XR1200X
- 2010 Hartford VR-125H
- 2010 Hartford VR-125Z
- 2010 Headbanger Foxy Lady
- 2010 Headbanger High Flyin

