2010 Benelli QattroNove X On Road gallery
2010 Benelli QattroNove X On Road
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | 2,68 |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 40.0 x 39.2 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 7.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 96.0 kg (211.6 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,275 mm (50.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-R12 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-R12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.20 litres (1.64 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Black, yellow/black, red/black, black/white |
News
-
Benelli TnT 1130 - a Funky Stylish Boy
2015-03-18 17:33:29
One of the striking features of the bike by DSK, Benelli TnT 1130 is its design and look. For those bike enthusiasts who are looking for the one of the best combination of performance and design, then this►
Read more...
-
CF Moto V3 Sport - A wonderful sport bike in the market
2015-03-18 22:16:31
CF Moto V3 Sport is a sports bike that was introduced in the year 2010. It is a bike which is now been loved throughout the world because of its excellent service. Whoever bought this bike, he would...
Read more...
-
Horex 1400 TI showing off the sport spirit
2015-03-23 14:38:38
The Horex 1400 TI is a German assembled motorbike which serves for high performance with a four-stroke powered engine. The engine is a 1388 cc one with a fuel capacity of 36l. The body weight is around 296...
Read more...
-
An iconic choice - Brammo Empulse
2015-03-18 18:33:53
Looking for an electronic motorcycle that can offer a great performance without compromising on the look and feel of the vehicle, and then you should look no further than the Brammo Empulse. It is a great looking and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Suzuki Boulevard C50
- 2010 Suzuki Boulevard C50 Special Edition
- 2010 Suzuki Boulevard C50T
- 2010 Suzuki Boulevard C90
- 2010 Suzuki Boulevard C90T
- 2010 Suzuki Boulevard M109R
- 2010 Suzuki Boulevard M109R Limited Edition
- 2010 Suzuki Boulevard M109R2
- 2010 Suzuki Boulevard M50
- 2010 Suzuki Boulevard M50 Special Edition
- 2010 Suzuki Boulevard M90
- 2010 Suzuki Boulevard S40
- 2010 Suzuki Boulevard S50
- 2010 Suzuki Boulevard S83
- 2010 Suzuki Burgman 125
- 2010 Suzuki Burgman 125 G
- 2010 Suzuki Burgman 200 G
- 2010 Suzuki Burgman 400
- 2010 Suzuki Burgman 650
- 2010 Suzuki Burgman 650 ABS Executive

