2011 Benelli TNT 1130 Titanium gallery
2011 Benelli TNT 1130 Titanium
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1131.00 ccm (69.01 cubic inches) | Power: | 140,81 |
| Engine type: | In-line three, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 88.0 x 62.0 mm (3.5 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 193.0 kg (425.5 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,419 mm (55.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-;17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-;17 |
| Front brakes: | Single disc. Bremo, floating disk |
| Rear brakes: | Single disc. Bremo |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Titanium/red/black |
News
-
Benelli TnT 1130 - a Funky Stylish Boy
2015-03-18 17:33:29
One of the striking features of the bike by DSK, Benelli TnT 1130 is its design and look. For those bike enthusiasts who are looking for the one of the best combination of performance and design, then this►
Read more...
-
CMC DeLuxe makes your riding really Deluxe!
2015-03-18 23:13:41
The CMC DeLuxe is a scooter vehicle known for its impressive features. The vehicle is easy to ride and brings an amazing feeling while on the way. The popularity has increased a lot since it was produced. The...
Read more...
-
Racing on the IZH Planeta Sport
2015-03-23 15:33:17
The bike with a strong masculine look was first manufactured in the year 1977. This bike has a powerful single-cylinder two-stroke 340 cc engine. This IZH Planeta Sport can attain a power of 26 hp and a top...
Read more...
-
Dodge Tomahawk trendy concept
2015-03-18 14:35:44
The Dodge Tomahawk was introduced in 2003 and is a non-street legal concept created by the Dodge Company. When it was first introduced, the makers said that it could go up to 420mph, but the street tests only...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Harley-Davidson FLSTFB Fat Boy Special
- 2011 Harley-Davidson FLSTN Softail Deluxe
- 2011 Harley-Davidson FLSTSB Softail Cross Bones
- 2011 Harley-Davidson FLSTSE CVO Softail Convertible
- 2011 Harley-Davidson FLTRU Road Glide Ultra
- 2011 Harley-Davidson FLTRUSE CVO Road Glide Ultra
- 2011 Harley-Davidson FLTRX Road Glide Custom
- 2011 Harley-Davidson FXCWC Softail Rocker C
- 2011 Harley-Davidson FXDB Street Bob
- 2011 Harley-Davidson FXDC Dyna Super Glide Custom
- 2011 Harley-Davidson FXDF Fat Bob
- 2011 Harley-Davidson FXDWG Dyna Wide Glide
- 2011 Harley-Davidson Sportster XL883N Iron 833
- 2011 Harley-Davidson VRSCDX Night Rod Special
- 2011 Harley-Davidson VRSCF V-Rod Muscle
- 2011 Harley-Davidson XL 883L Sportster 883 SuperLow
- 2011 Harley-Davidson XL1200L Sportster 1200 Low
- 2011 Harley-Davidson XL1200N Nightster
- 2011 Harley-Davidson XL1200X Forty-Eight
- 2011 Harley-Davidson XL883R Sportster 883R

