2011 Kreidler RMC-E Hiker 50 DD Sport gallery
2011 Kreidler RMC-E Hiker 50 DD Sport
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | 3,75 |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 91.0 kg (200.6 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,350 mm (53.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Rear tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.50 litres (1.45 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Red, blue |
News
-
What can Kreidler Mustang 125 provide to you?
2015-03-23 17:33:43
Are you looking for a classic bike, a real Mustang wheeler? Then you have it now with the Kreidler Mustang 125. It is a wonderful bike with all the special specifications that you need for a good bike►
Read more...
-
Tauris Avenida 125 4T: a good example of urban scooter
2015-03-31 02:50:31
Scooters have been using as a result of the motorcycle development for solving problems peculiar to their elder brothers.
A typical city scooter consists of components such as an automatic clutch, automatic transmission (CVT), the block of...
Read more...
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide...
Read more...
-
Swift Drifter SS obtaining a unique design
2015-03-31 02:27:09
The "custom" word is used for the designation of a special class of motorcycles. In this case, we speak about really amazing and impressive vehicles.
They aren't manufactured commercially, only in a single or very small number,...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Brammo Empulse 10.0
- 2011 Brammo Empulse 6.0
- 2011 Brammo Empulse 8.0
- 2011 Brammo Enertia
- 2011 Brammo Enertia Plus
- 2011 Brudeli 654L
- 2011 BSA Motors Diva
- 2011 BSA Motors Roamer Able
- 2011 BSA Motors Roamer Nuo
- 2011 BSA Motors Roamer Nxg
- 2011 BSA Motors Smile
- 2011 BSA Motors Street Rider
- 2011 Cagiva Mito SP525
- 2011 Cagiva Raptor 125
- 2011 Can-Am Spyder Roadster RS
- 2011 Can-Am Spyder Roadster RT
- 2011 Can-Am Spyder Roadster RT Limited
- 2011 CCM C-XR230-E
- 2011 CCM R35
- 2011 CCM SM125

