2011 Moto Guzzi Breva 1200 gallery
2011 Moto Guzzi Breva 1200
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1151.00 ccm (70.23 cubic inches) | Power: | 92 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 92.0 x 80.0 mm (3.6 x 3.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 231.0 kg (509.3 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,495 mm (58.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Single disc. 4 piston caliper |
| Rear brakes: | Single disc. 2 piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 23.00 litres (6.08 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, black, silver |
News
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders►
Read more...
-
G&G Spartaco 1100 - a custom handbuild cruiser
2015-03-27 22:05:17
The G&G Spartaco 1100 is a great custom cruiser that was produced and sold beginning in 2001. These bikes combine the look and feel of the old school motorcycles.
Veteran collectors and riders love the spirited way...
Read more...
-
A Genuine design of Genuine Scooter Stella
2015-03-27 21:58:43
Made in Taiwan, the Genuine Scooter Stella is one of the most popular scooters in the world. It has a funky look of some of the vintage scooters of previous decades, but was made beginning in the late...
Read more...
-
Generic Ideo 50 generating design ideas
2015-03-27 21:54:06
The Generic Ideo 50 was first produced and manufactured in 2010 and is a great scooter for new and veteran riders alike.
This scooter features a single cylinder, two-stroke engine with 2.50 horsepower at 6,000 RPMs. It...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Kawasaki Ninja 1000
- 2011 Kawasaki Ninja 250R
- 2011 Kawasaki Ninja 400R
- 2011 Kawasaki Ninja 400R ABS
- 2011 Kawasaki Ninja 650R
- 2011 Kawasaki Ninja ZX-10R
- 2011 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS
- 2011 Kawasaki Ninja ZX-14 Supersport
- 2011 Kawasaki Ninja ZX-6R
- 2011 Kawasaki Versys
- 2011 Kawasaki Versys City
- 2011 Kawasaki Versys Tourer
- 2011 Kawasaki VN1700 Classic
- 2011 Kawasaki VN1700 Classic Tourer
- 2011 Kawasaki VN1700 Light Tourer
- 2011 Kawasaki VN1700 Voyager
- 2011 Kawasaki VN1700 Voyager Custom
- 2011 Kawasaki VN900 Classic
- 2011 Kawasaki VN900 Classic Special Edition
- 2011 Kawasaki VN900 Custom

