2011 Hyosung RX 125 D E gallery
2011 Hyosung RX 125 D E
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | 13,41 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 5-speed | |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 120.0 kg (264.6 pounds) |
| Seat height: | 850 mm (33.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,425 mm (56.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.75-21 |
| Rear tyre dimensions: | 4.10-18 |
| Front brakes: | Single disc. Twin piston |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, orange |
News
-
The Korean sports bike Hyosung GT250R
2015-03-23 14:51:34
The Korean made Hyosung GT250R bike is a modern design of sports bike which touched the hearts of all fancy bike lovers.
The bike has a mean look with a nicely chunked body and has a powerful►
Read more...
-
The strong and powerful LML Beamer
2015-03-23 22:58:03
This bike is an entry level sports type bike manufactured in the year 2010 by the LML bike makers. The LML Beamer bike sports a sleek design and a strong body aimed to perform on the roads. The...
Read more...
-
Feel Comfortable with Buell Blast
2015-03-18 21:05:13
It is not the features that make the Buell Blast a hit; but its class that makes it different from other types of motorcycles in the market despite its basic features. It is a part of the Harley-Davidson...
Read more...
-
Kinroad XT100-9 Blue Eagle grabs all the attention
2015-03-23 17:28:45
Those of you who are really looking for a sports bike for them the best option in the market is the Kinroad XT100-9 Blue Eagle.
The bike was introduced in the year 2010 and since then it...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Tauris Strada 125 4T
- 2011 Tauris Strada 50 2T
- 2011 Terra Modena 198
- 2011 TGB 101S 50
- 2011 TGB Bull 125 RS
- 2011 TGB Bull 50 RS
- 2011 TGB Express 125
- 2011 TGB Express 50
- 2011 TGB Hook 125
- 2011 TGB Hook 50
- 2011 TGB Tapo RS 50
- 2011 TGB X Large 125 EFI
- 2011 TGB X Large 125R
- 2011 TGB X Large 250 EFI
- 2011 TGB X Large 300 EFI
- 2011 Titan Radical Rigid
- 2011 TM racing MX 125
- 2011 TM racing MX 144
- 2011 TM racing MX 250
- 2011 TM racing MX 250 Fi

