2011 Diamo Tuscany 150 gallery
2011 Diamo Tuscany 150
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 149.00 ccm (9.09 cubic inches) | Power: | 9,4 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 167.4 kg (369.0 pounds) |
| Seat height: | 762 mm (30.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,448 mm (57.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.49 litres (1.45 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This►
Read more...
-
Evolve Helium - for the fans of open roads
2015-03-27 01:46:35
The Evolve Helium is a very lightweight frame. It is a scooter from 2012 and runs on an electric engine. This is a very trendy and popular scooter among new riders and veteran collectors as well.
One...
Read more...
-
Be on trend with E-Tropolis Future!
2015-03-27 01:42:19
E-Tropolis Future is a very trendy, electric scooter. This scooter came out in the mid 2000’s with production starting in 2011. This scooter has an electric engine and can go up to 28 to 38 miles per hour.
...
Read more...
-
E-Ton Beamer 50, a scooter from the early 2000s
2015-03-27 01:35:28
The E-Ton Beamer 50 is a scooter from the early 2000’s. It is one of the best scooters for new riders and veteran scooter collectors and riders.
This scooter features an automatic transmission and can go from...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Moto Guzzi Nevada Aquila Nera
- 2011 Moto Guzzi Nevada Classic 750
- 2011 Moto Guzzi Norge 1200 GT
- 2011 Moto Guzzi Norge 1200 GT 8V
- 2011 Moto Guzzi Stelvio 1200 4V ABS
- 2011 Moto Guzzi Stelvio 1200 NTX 4V
- 2011 Moto Guzzi V7 Cafe Classic
- 2011 Moto Guzzi V7 Classic
- 2011 Moto Guzzi V7 Racer
- 2011 Moto Morini 1200 Sport
- 2011 Moto Morini 9 1/2
- 2011 Moto Morini Corsaro 1200
- 2011 Moto Morini Granpasso 1200
- 2011 Moto Morini Scrambler
- 2011 Motobi Zanzani 250 6 Tiranti
- 2011 MotoCzysz C1 990
- 2011 MV Agusta Brutale
- 2011 MV Agusta Brutale 1090RR
- 2011 MV Agusta Brutale 990R
- 2011 MV Agusta F3

