2011 Diamo Velocity 150 gallery
2011 Diamo Velocity 150
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 149.00 ccm (9.09 cubic inches) | Power: | 9,4 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 89.8 kg (198.0 pounds) |
| Seat height: | 762 mm (30.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,270 mm (50.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-12 |
| Front brakes: | Single disc. ABS |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.49 litres (1.45 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This►
Read more...
-
G&G Spartaco 1100 - a custom handbuild cruiser
2015-03-27 22:05:17
The G&G Spartaco 1100 is a great custom cruiser that was produced and sold beginning in 2001. These bikes combine the look and feel of the old school motorcycles.
Veteran collectors and riders love the spirited way...
Read more...
-
A Genuine design of Genuine Scooter Stella
2015-03-27 21:58:43
Made in Taiwan, the Genuine Scooter Stella is one of the most popular scooters in the world. It has a funky look of some of the vintage scooters of previous decades, but was made beginning in the late...
Read more...
-
Generic Ideo 50 generating design ideas
2015-03-27 21:54:06
The Generic Ideo 50 was first produced and manufactured in 2010 and is a great scooter for new and veteran riders alike.
This scooter features a single cylinder, two-stroke engine with 2.50 horsepower at 6,000 RPMs. It...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Husqvarna SMS 630
- 2011 Husqvarna SMS4 125
- 2011 Husqvarna TC 250
- 2011 Husqvarna TC 449
- 2011 Husqvarna TE 125
- 2011 Husqvarna TE 250
- 2011 Husqvarna TE 250 Meo Replica
- 2011 Husqvarna TE 310
- 2011 Husqvarna TE 449
- 2011 Husqvarna TE 511
- 2011 Husqvarna TE 630
- 2011 Husqvarna WR 125
- 2011 Husqvarna WR 250
- 2011 Husqvarna WR 300
- 2011 Husqvarna WRE 125
- 2011 Hyosung GT 125
- 2011 Hyosung GT 125 R
- 2011 Hyosung GT 250
- 2011 Hyosung GT 250 R
- 2011 Hyosung GT 650

