2006 Diamo Velux 250 Convertible gallery
2006 Diamo Velux 250 Convertible
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15.26 cubic inches) | Power: | 17 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 169.0 kg (372.6 pounds) |
| Seat height: | 737 mm (29.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,448 mm (57.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Rear tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Front brakes: | Double disc. ABS |
| Rear brakes: | Double disc. ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.57 litres (2.00 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This►
Read more...
-
Vyrus 984 C3 V2: a technical attempt to reach a miracle
2015-03-31 12:03:47
Vyrus 984 C3 V2 is a piece of artful work of David Rodrigo, the genius designer. Considering to be a king of techno design, Rodrigo embodied in the life a plenty of amazing technological discoveries.
Vyrus 984...
Read more...
-
Vuka RM 125, a new leader of South African market
2015-03-31 11:55:27
Vuka Scuta, a South African company, started its work in 2006. Now Vuka is engaged in the manufacture and sale of scooters.
On the wave of a huge increase in the popularity of these vehicles in the...
Read more...
-
Voxan V2 Cafe Racer: still remains in memory of bikers
2015-03-31 04:16:23
Beginning in 1995, the company Voxan slowly, but surely, went to mass production.
Eighteen months later, in may 1997, it presented the first concept and successfully completed the testing and debugging of the new engine. In September...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Kawasaki KX450F
- 2006 Kawasaki KX65
- 2006 Kawasaki KX85
- 2006 Kawasaki KX85-II Grossrad
- 2006 Kawasaki Ninja 250R
- 2006 Kawasaki Ninja ZX-10R
- 2006 Kawasaki Ninja ZX-12R
- 2006 Kawasaki Ninja ZX-14
- 2006 Kawasaki Ninja ZX-6R
- 2006 Kawasaki Ninja ZX-6RR
- 2006 Kawasaki VN Vulcan 1600 Classic Tourer
- 2006 Kawasaki Vulcan 1500 Classic
- 2006 Kawasaki Vulcan 1600 Classic
- 2006 Kawasaki Vulcan 1600 Mean Streak
- 2006 Kawasaki Vulcan 1600 Nomad
- 2006 Kawasaki Vulcan 2000
- 2006 Kawasaki Vulcan 2000 Classic
- 2006 Kawasaki Vulcan 2000 Classic LT
- 2006 Kawasaki Vulcan 2000 Limited
- 2006 Kawasaki Vulcan 500 LTD

