2008 Diamo Cruiser 250 gallery
2008 Diamo Cruiser 250
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 248.00 ccm (15.13 cubic inches) | Power: | 16,3 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 5-speed | |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 137.0 kg (302.0 pounds) |
| Seat height: | 673 mm (26.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,499 mm (59.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 3.00-18 |
| Rear tyre dimensions: | 5.00-15 |
| Front brakes: | Single disc. ABS |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.57 litres (2.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, silver, balck/silver |
News
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This►
Read more...
-
The high performing scooty Innoscooter EM 2500 L
2015-03-23 15:03:25
The scooter by Innoscooter is made colourful enough to attract the passerby. With a colour option of blue and silver, red and black, yellow and black, this bike is merely weighing 85 kg. It has an automatic gearbox...
Read more...
-
The king BMC Choppers Big Daddy
2015-03-18 18:10:03
This bike is one of the bravest as well as the highest rated choppers in the bike manufacturing history. The 6 speed transmission and v2 two-stroke engines with a tank capacity of 15.56 L gives the opportunity to...
Read more...
-
The Bikers Dream Hero Honda CBZ
2015-03-21 17:06:03
This dream bike came into existence in the year 1999. Hero Honda was manufactured by none other than the Hero MotoCorp. This bike can attain a high speed of 111km per hour. The body has been designed beautifully...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Aprilia Pegaso 650
- 2008 Aprilia Pegaso 650 Factory
- 2008 Aprilia Pegaso 650 Trail
- 2008 Aprilia RS 125
- 2008 Aprilia RS 50
- 2008 Aprilia RSV 1000 R
- 2008 Aprilia RSV 1000 R Factory
- 2008 Aprilia RX 125
- 2008 Aprilia RX 50
- 2008 Aprilia RXV 4.5
- 2008 Aprilia RXV 5.5
- 2008 Aprilia Scarabeo 100 4S
- 2008 Aprilia Scarabeo 125
- 2008 Aprilia Scarabeo 200
- 2008 Aprilia Scarabeo 250
- 2008 Aprilia Scarabeo 400
- 2008 Aprilia Scarabeo 50 4S
- 2008 Aprilia Scarabeo 50 Street
- 2008 Aprilia Scarabeo 500
- 2008 Aprilia Shiver 750

