2008 Viper Diamondback gallery
2008 Viper Diamondback
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 2490.99 ccm (152.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 272.2 kg (600.0 pounds) |
| Seat height: | 610 mm (24.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,803 mm (71.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-21 |
| Rear tyre dimensions: | 260/40-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
| Color options: | Viper Red, Viper Black, Viper Blue/Silver, Custom Flame |
News
-
Viper Diablo, stunning and powerful
2015-03-31 03:59:58
Viper is a well-known Chinese brand, which produced motorcycles, mopeds, scooters, ATVs. It includes a range of high-tech enterprises in China.
No matter whether it is a motorcycle, ATV or scooter from VIPER, the whole number of►
Read more...
-
Xingyue XY 250GY Dirt Bike shows the nature
2015-03-28 01:02:53
A custom bike is considered to be a bike that differs from standard models thanks to original changes and modifications.
As practice evidences, they often start from simple improvements in out appearance and could lead to complete...
Read more...
-
Xingfu 250 A invites to the trip!
2015-03-28 00:54:13
Everybody owns a personal secret of the best holidays for itself. Some people join to a big friendly company, take minivan and travel with loud music and fun jokes. There are also fans of sea travels on ships......
Read more...
-
Hartford HD-125L Legion, is it a troublemaker or a fuel-eater?
2015-03-27 23:38:57
The Hartford HD-125L Legion is a naked bike that has been manufactured since 2003.
It features a single cylinder, four-stroke engine and has 10.50 horsepower at 7,000 RPMs. This bike has been purchased by younger riders because...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Suzuki RM 85
- 2008 Suzuki RM 85 L
- 2008 Suzuki RM-Z250
- 2008 Suzuki RMZ 450
- 2008 Suzuki ST250 E Type
- 2008 Suzuki SV 650
- 2008 Suzuki SV 650 ABS
- 2008 Suzuki SV 650 SF
- 2008 Suzuki SV 650 SF ABS
- 2008 Suzuki V-Strom 1000
- 2008 Suzuki V-Strom 650
- 2008 Suzuki V-Strom 650 ABS
- 2008 Suzuki VanVan
- 2008 Sym Citycom 300i
- 2008 Sym DD 50
- 2008 Sym Fighter ZR
- 2008 Sym GTS 125
- 2008 Sym GTS 250i
- 2008 Sym HD Evo 125
- 2008 Sym HD Evo 200

