2005 BMW K1200S gallery
2005 BMW K1200S
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1157.00 ccm (70.60 cubic inches) | Power: | 164,94 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 79.0 x 59.0 mm (3.1 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 13.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 226.5 kg (499.3 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,571 mm (61.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
Dodge Tomahawk trendy concept
2015-03-18 14:35:44
The Dodge Tomahawk was introduced in 2003 and is a non-street legal concept created by the Dodge Company. When it was first introduced, the makers said that it could go up to 420mph, but the street tests only...
Read more...
-
The hidden shock suspension of Big Dog K-9
2015-03-18 17:58:01
This bike is a 2006 model with hidden shocks for its rear suspension. No doubt, this gives the experience of a smooth drive. For those bikers who need a comfortable, smooth ride, the Big Dog K-9 motorbike is...
Read more...
-
Sporting bike with the Blata Origami B1
2015-03-18 18:05:11
These bikes are manufactured completely for the sports segment. The Blata Origami B1 bike is only for bikers willing to take on high speed and ride on race tracks. This runs only on tracks with no disturbances and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 MZ SX 125
- 2005 Piaggio B 125
- 2005 Piaggio B 500
- 2005 Piaggio Liberty 125 4 Stroke
- 2005 Piaggio Liberty 50 Catalyzed
- 2005 Piaggio NRG MC3 DD
- 2005 Piaggio NRG MC3 DT
- 2005 Piaggio Skipper ST 125
- 2005 Piaggio Typhoon 50
- 2005 Piaggio X9 Evolution 125
- 2005 Piaggio X9 Evolution 250
- 2005 Piaggio X9 Evolution 500
- 2005 Piaggio Zip 50
- 2005 Piaggio Zip SP
- 2005 Polini 910 Dirt Road S Air
- 2005 Polini 911 AIR
- 2005 Polini 911 GP 3
- 2005 Polini 911 GP 3 Junior
- 2005 Polini 911 GP 3 Race
- 2005 Polini 911 H2O

