2005 BMW F650GS Dakar gallery
2005 BMW F650GS Dakar
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 652.00 ccm (39.79 cubic inches) | Power: | 49,61 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 83.0 mm (3.9 x 3.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 177.2 kg (390.7 pounds) |
| Seat height: | 870 mm (34.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,489 mm (58.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-S21 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-S17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.30 litres (4.57 gallons) |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
WRM 450 MX1 Cross, an endless sort of adrenaline
2015-03-27 16:54:31
Every motorbike driver may confirm the fact that adrenaline, as well as an extreme thirst, are considered to be those two reasons, why a passion to two-wheeled vehicles appeared. But human nature is always in the quest of...
Read more...
-
West Coast Choppers CFL: a handbuilt legend of American style
2015-03-27 16:47:59
Jesse James Workshop under the brand name of West Coast Choppers from California has been building radical and original motorcycles, cars and airplanes. The whole world saw his whimsical creations in the documentary television series "The Garage Monster"....
Read more...
-
Wakan Racing 1640, a classic example of innovative makes
2015-03-27 16:39:46
French Wakan Motorcycles manufacturer presented a new Wakan Racing 1640 motorcycle model several years ago.
The main idea of the designers for theWakan brand was to produce compact light-weighted motorcycles, on a frame which would establish a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Honda Shadow Spirit
- 2005 Honda Shadow Spirit 750
- 2005 Honda Shadow VLX
- 2005 Honda Shadow VTX Deluxe
- 2005 Honda ST1300
- 2005 Honda ST1300 ABS
- 2005 Honda VFR800FI Interceptor
- 2005 Honda VFR800FI Interceptor ABS
- 2005 Honda VTR1000F Super Hawk
- 2005 Honda VTX1300C
- 2005 Honda VTX1300R
- 2005 Honda VTX1300S
- 2005 Honda VTX1800
- 2005 Honda XR250 Tornado
- 2005 Honda XR650L
- 2005 Honda XR650R
- 2005 Husaberg FC 450
- 2005 Husaberg FC 550
- 2005 Husaberg FE 450 e
- 2005 Husaberg FE 550 e

