2005 BMW F650GS gallery
2005 BMW F650GS
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 652.00 ccm (39.79 cubic inches) | Power: | 49,61 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 83.0 mm (3.9 x 3.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 175.4 kg (386.7 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,479 mm (58.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-S19 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-S17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.30 litres (4.57 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
Current Motor Maxi Scooter looks incredibly trendy
2015-03-24 18:24:31
For fans of scooters, the Current Motor Maxi Scooter is a great purchase.
Being priced at anywhere from $7,000 to $8,000, these scooters are very popular among the most riders. With speeds up to about 60 miles...
Read more...
-
CSR B09 50 suits better for the moped fans
2015-03-24 16:57:40
For fans of mopeds, the CSR B09 50 is one of the better quality bikes to buy. These scooters have been produced since the early 2000’s and are still in production today.
They are a great handling...
Read more...
-
Feel the classic spirit with CR&S VUN!
2015-03-24 16:51:28
The CR&S VUN is a great motorcycle for those riders who love the classic look and feel to a modern bike.
These bikes have been very popular, and the pricing for them starts at only $19,000. The...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Husaberg FS 650 C
- 2005 Husaberg FS 650 E
- 2005 Husqvarna CR 125
- 2005 Husqvarna CR 250
- 2005 Husqvarna SM 125 S
- 2005 Husqvarna SM 450 R
- 2005 Husqvarna SM 510 R
- 2005 Husqvarna SM 610
- 2005 Husqvarna SMR 630
- 2005 Husqvarna TC 250
- 2005 Husqvarna TC 450
- 2005 Husqvarna TC 510
- 2005 Husqvarna TE 250
- 2005 Husqvarna TE 450
- 2005 Husqvarna TE 510
- 2005 Husqvarna TE 610 e
- 2005 Husqvarna WR 125
- 2005 Husqvarna WR 250
- 2005 Husqvarna WRE 125
- 2005 Hyosung EZ 100 M

