2004 BMW R1200GS gallery
2004 BMW R1200GS
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1170.00 ccm (71.39 cubic inches) | Power: | 98 |
| Engine type: | Two cylinder boxer | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 73.0 mm (4.0 x 2.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 199.0 kg (438.7 pounds) |
| Seat height: | 840 mm (33.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,641 mm (64.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/80-ZR19 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
Bourget Dragons, a dream machine
2015-03-18 18:30:59
These days, almost all of use own bikes as these have become our daily necessities. But what if you like to ride on something that can make you stand apart from others? Then choosing the Bourget Dragons is...
Read more...
-
The Korean sports bike Hyosung GT250R
2015-03-23 14:51:34
The Korean made Hyosung GT250R bike is a modern design of sports bike which touched the hearts of all fancy bike lovers.
The bike has a mean look with a nicely chunked body and has a powerful...
Read more...
-
Go the Distance, Go with the Mahindra Duro Scooter Bike
2015-03-24 01:44:48
Mahindra Duro is a four-stroke scooter manufactured in India. The bike has a 125cc, 8 bhp engine that can muscle through tough terrain. This is highly supported
This is highly supported with the engine which kicks off...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Kawasaki KX250
- 2004 Kawasaki KX250F
- 2004 Kawasaki KX65
- 2004 Kawasaki KX85
- 2004 Kawasaki KX85-II
- 2004 Kawasaki Ninja ZX-10R (ZX1000-C1)
- 2004 Kawasaki Ninja ZX-12R
- 2004 Kawasaki Ninja ZX-6R
- 2004 Kawasaki Ninja ZX-6RR
- 2004 Kawasaki Ninja ZX-9R
- 2004 Kawasaki VN1500 Classic Tourer Fi
- 2004 Kawasaki VN1600 Classic
- 2004 Kawasaki VN1600 Mean Streak
- 2004 Kawasaki VN2000 (VN2000-A1)
- 2004 Kawasaki VN800 Classic
- 2004 Kawasaki W650
- 2004 Kawasaki Z1000
- 2004 Kawasaki Z750
- 2004 Kawasaki ZRX1200
- 2004 Kawasaki ZRX1200R

